ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

 

Обръщение на Ръководството

 

Уважаеми дами и господа,

Изминалата 2023 година е поредната успешна финансова година от реалното функциониране на Трансинвестмънт АДСИЦ (Дружеството), след получаване на лиценз от Комисията за финансов надзор за извършване на сделки като дружество със специална инвестиционна цел за покупко/ продажба на вземания през пролетта на 2006 година. През този период ние успяхме да приложим успешно бизнес модела си в областта на инвестициите във вземания по кредити, възникнали в процеса на използване на кредитни карти. За това време издадохме и пласирахме пет облигационни заема с равностойност на 27,000 хил. лв., които същевременно погасихме в срок. През настоящия отчетен период дружеството инвестира само средства от собствения си капитал. Към 31 декември 2023 година общата балансова стойност на активите е в размер на 1,154 хил. лв., от които 87.69% са закупени краткосрочни вземания, възникнали в процеса на разплащания с кредитни карти. За 2023 година Трансинвестмънт АДСИЦ отчита печалба в размер на 17 хил. лв.

На този етап от дейността си ние нямаме съществена пряка или косвена конкуренция. Дружествата, инвестиращи във вземания в България, са ограничен брой и оперират в сравнително тесен пазарен сегмент. В този смисъл Трансинвестмънт АДСИЦ е сред водещите дружества. Ние считаме, че през този период Дружеството успява да докаже ефективността от дейността си, като същевременно поддържа доверието от страна на инвеститорите в издадените от него цени книжа.

Международните дългови пазари се повлияха от покачването на основните лихвени проценти от страна на повечето централни банки. В допълнение, регионалните конфликти повишиха всички рискови премии по дъговите книжа. Макроикономическата несигурност накара всички инвеститори да преразгледат инвестиционните си планове и да се подготвят за неочаквани пазарни промени. Българският облигационен пазар последва тренда и завиши рисковите премии по емитираните дългови книжа, като този факт се отрази най-вече в цените на корпоративните дългови книжа. Държавните ценни книжа продължават да привличат интерес, но при по-високи доходности. Тъй като банковата система в България все още се радва на добра ликвидност, то засега, инвеститорите в държавни ценни книжа ще запазят интерес към покупки. В същото време, несигурната геополитическа обстановка води до трудности при пласирането на нов облигационен корпоративен дълг на българския пазар.  Комбинацията от рискови фактори въздейства на инвеститорския интерес и възможностите за достъп до заемни средства чрез издаване на нови облигационни заеми остават силно ограничени.

Нашите прогнозни експертни оценки за възможностите за привличане на нов дългов капитал в краткосрочен план остават предпазливи. На този етап, продължаваме да считаме, че условията при които нов заем може да бъде пласиран, не са атрактивни. Съществуващият брой на потенциалните инвеститори продължава да е силно ограничен, като част от основните участници изцяло са пренасочили инвестициите си към ниско рискови  инвестиции в ДЦК и банкови депозити. Лихвените нива за българските корпоративни облигации остават относително високи. В същото време, предлагането на подходящи за инвестиции вземания по потребителски кредити,

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

както и револвиращи кредити, свързани с кредитни карти, е силно ограничено. При тази пазарна конюнктура ние преценихме, че стратегически по-правилно е да елиминираме финансовия си ливъридж и да изчакаме нормализирането на пазара на корпоративни дългови ценни книжа. Размерът на инвестициите ни е съобразен с размера на собствения капитал на дружеството, съответно очакванията ни за печалбата през следващите отчетни периоди е за съизмеримост към постигнатото през 2023 година. Отчитаме, че в тази нестабилна пазарна среда сме погасили изцяло и в срок всичките си задължения по издадените пет облигационни заема, което нарежда дружеството в списъка на изрядните платци и се надяваме този факт да бъде взет предвид от инвеститорите при подходящи условия.

Считаме, че сегашната ни инвестиция в съвкупност от вземания, финансирана със собствени средства, ще осигури покриването на оперативните разходи на дружеството и генериране на положителен финансов резултат.

Ръководството на Дружеството ще следи внимателно развитието, както на българския корпоративен дългов пазар, така и на възможностите за увеличаването на акционерния капитал, чрез издаването на нови акции и ще се възползва от конкретна пазарна ситуация и благоприятни тенденции, като по този начин ще позволи в средносрочен и дългосрочен план на широк кръг от инвеститори да споделят, както рисковете, така и печалбите от дейността в сектора на търговията със вземания.

Настоящият доклад за дейността е одобрен за издаване от Съвета на директорите на 5 март 2024 година.

 

Юрий Асенов Станчев

Изпълнителен директор

1

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

Профил на дружеството

Трансинвестмънт АДСИЦ е учредено на проведеното на 10 август 2005 година учредително събрание и е вписано в търговския регистър на СГС на 1 септември 2005 година. Седалището и адресът на управление на Дружеството е в град София, район Оборище, ул. Силистра № 8. Дружеството няма регистрирани клонове.

Дружеството е учредено с капитал в размер на 500 хил. лв., последващо увеличен до 650 хил. лева чрез издаване на нови 150 хиляди акции, разпределен в 650 хиляди безналични поименни акции с право на глас и номинална стойност 1 лев всяка.

Трансинвестмънт АДСИЦ започва да извършва дейност след издаване на лиценз от Комисията за финансов надзор за извършване на сделки като дружество със специална инвестиционна цел. Основният предмет на дейност на Дружеството е набиране на средства чрез издаване на ценни книжа и покупко-продажба на вземания, отговарящи на критериите, посочени в Устава или в съответните проспекти за публично предлагане на ценни книжа на Дружеството. Намеренията на Дружеството са да инвестира основно в съвкупности от вземания, които са резултат от използването и разплащането с кредитни карти. На практика тези разплащания представляват необезпечени краткосрочни кредити със сравнително висока доходност.

Разпоредбите на ЗДСИЦДС ограничават дейността на Дружеството единствено до инвестиции във вземания. То не може да извършва пряко съпътстващите инвестиционния процес дейности, като оценяване на вземанията, тяхното събиране и обслужване. С оглед спазване разпоредбите на ЗДСИЦДС, Трансинвестмънт АДСИЦ е договорило изпълнението на горепосочените дейности с външни обслужващи дружества с подходящ опит и ресурси за извършването на тези дейности. С цел гарантиране интересите на инвеститорите, всички парични средства на Дружеството се съхраняват в банка-депозитар, която контролира съответствието на всички плащания от името на Дружеството с разпоредбите на приложимото право, Устава и потвърдените от Комисията за финансов надзор проспекти за публично предлагане на неговите ценни книжа (акции и облигации).

В съответствие с разпоредбите на ЗДСИЦДС и Устава на Трансинвестмънт АДСИЦ, основните източници на финансиране дейността на Дружеството са постъпленията от емитиране на дялови и дългови ценни книжа, регистрирани за търговия на регулиран пазар. Задълженията на Дружеството по емитираните дългови ценни книжа се обслужват от паричните потоци, генерирани от закупените вземания. Дружеството може да ползва банкови кредити за придобиване на вземанията, както и банкови кредити за изплащане на лихви.

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

Преглед на дейността

  1. 1.Анализ на пазарната среда1 

Трансинвестмънт АДСИЦ осъществява дейността си на територията на Република България и общата макроикономическа среда оказва влияние върху Дружеството.

През третото тримесечие на 2023 г. растежът на глобалния БВП продължи да се забавя на верижна база и възлезе на 0.5%, като данните за конюнктурните показатели дават индикации за задържане на растежа на това ниво и през четвъртото тримесечие на годината. През последното тримесечие на 2023 г. темпът на нарастване на активността в сектора на услугите се ускори, докато в сектора на промишлеността се наблюдаваха признаци за преустановяване на тенденцията към спад. В САЩ и Китай бе отчетено известно забавяне на икономическия растеж през четвъртото тримесечие, докато конюнктурните данни за еврозоната сигнализираха за слабо понижение на БВП на верижна база.

През третото тримесечие на 2023 г. реалният БВП се повиши с 0.4% спрямо предходното тримесечие. На годишна база растежът на икономическата активност продължи да се забавя и възле е на 1.5%. Забавянето на растежа на годишна база се определяше от свиването на положителния принос на нетния износ, което беше частично компенсирано от ускоряването на растежа на вътрешното търсене и най-вече на инвестиционната активност в страната. През третото тримесечие брутната добавена стойност се повиши на годишна база във всички основни икономически сектори с изключение на селското стопанство. През периода юли – септември 2023 г. спадът на населението в трудоспособна възраст доведе едновременно до намаление на работната сила и на броя на неактивните лица. На годишна база заетостта през третото тримесечие се понижи с 0.6%, което се дължеше на секторите „селско стопанство“ и „промишленост“, а равнището на безработица се повиши с 0.4 процентни пункта и възлезе на 4.0%. Въпреки това, недостигът на работна сила в страната продължи да оказва натиск за повишаване на заплатите, като годишният растеж на компенсацията на един нает в номинално изражение през третото тримесечие продължи да изпреварва по темп нарастването на потребителските цени и на реалната производителност на труда. Според конструирания от БНБ композитен конюнктурен индикатор за икономическа активност, през четвъртото тримесечие на 2023 г. реалният БВП на страната се очаква да се повиши на верижна база с ускоряващ се темп. Това е предпоставка за преустановяване на тенденцията към забавяне на годишния растеж на икономическата активност. През първата половина на 2024 г. реалният БВП се очаква да нараства както на верижна, така и на годишна база, подкрепян най-вече от вътрешното търсене и допусканото подобряване на перспективите пред външното търсене на български стоки и услуги.

През 2023 г. годишният растеж на депозитите на нефинансовите предприятия в банковата система се забави значително вследствие на по-малкия принос на овърнайт депозитите, като забавянето бе само частично компенсирано от нарастването на фирмените депозити с договорен матуритет. Растежът на депозитите на домакинствата се ускори през годината, подкрепян от нарастващите доходи от труд и

1 Икономически преглед, брой 4/2023, Българска Народна Банка

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

запазващите се предпочитания на домакинствата да съхраняват свободните си средства под формата на депозити в банковата система.

Понижаването на запасите в икономиката от високите равнища в периода 2021–2022 г. оказа влияние за по-слабото търсене на финансов ресурс за оборотни средства и за осигуряване на запаси от фирмите през 2023 г., което допринесе за значителното забавяне на растежа на фирмения овърдрафт и на кредита за фирмите като цяло. През 2023 г. годишният растеж на кредита за домакинствата се запази много висок, особено в сегмента на жилищното кредитиране. От страна на търсенето основни фактори за растежа на жилищното кредитиране продължиха да бъдат повишаващите се доходи от труд, все още много ниските номинални лихвени проценти по жилищните кредити, които в реално изражение са отрицателни, и запазващите се предпочитания на домакинствата за закупуване на недвижими имоти като алтернативна форма на инвестиция или спестявания. От страна на предлагането влияние за растежа на жилищните кредити оказваха високата ликвидност в банковата система, стабилната капиталова позиция на банките и конкуренцията между тях за пазарен дял в този сегмент. Ефектите от повишенията на основните лихвени проценти в еврозоната и от повишената от БНБ ставка на задължителните минимални резерви на банките до 12% от средата на 2023 г. върху лихвените проценти по кредитите и депозитите в страната към момента остават силно ограничени в сектора на домакинствата.

Годишната инфлация, измерена чрез ХИПЦ, продължи да следва тенденция към забавяне през 2023 г. и възлезе на 5.0% през декември 2023 г. За тази динамика допринесе формирането на базов ефект спрямо бързите темпове на нарастване на потребителските цени през 2022 г., главно в групите на храните и базисните компоненти, както и поевтиняването на енергийните продукти. Фактори, произтичащи от вътрешната среда, които продължиха да оказват проинфлационен натиск, бяха силните темпове на растеж на частното потребление и на разходите за труд на единица продукция. В резултат на това най-висок положителен принос за общата инфлация в края на 2023 г. имаха услугите и хранителните продукти. Прогнозите са годишната инфлация да продължи да се забавя през първата половина на 2024 г. в съответствие с външните допускания за динамиката на международните цени на основни суровини. Засиленото потребителско търсене и нарастващите разходи за труд на единица продукция в условия на недостиг на работна сила се очаква да продължат да създават предпоставка за непълно пренасяне от страна на фирмите на понижаващите се международни цени на селскостопанските суровини върху крайните потребителски цени.

Ръководството на Дружеството осъзнава, че правилната оценка на икономическата среда и управлението на рисковете, свързани с дейността на Трансинвестмънт АДСИЦ, са от първостепенно значение за неговия успех. Дружеството може да инвестира във всички видове вземания, включително и необезпечени, възникващи в резултат на отпуснати потребителски кредити или в резултат на плащане с издадена кредитна карта. Основните активи, в които Дружеството инвестира, са съвкупности от вземания по кредитни карти, издадени от банкови или небанкови институции (издатели). Целта на Дружеството е да придобие собствеността върху всички или върху част от вземанията, които генерира дадена кредитна карта, включително, но не само върху вземания по главницата на използвания кредит, начислени лихви, такси и комисионни. Приходите на Дружеството

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

зависят основно от поведението на кредитополучателите и способността на издателите/издателя да заменят погасените вземания с нови, отговарящи на предварително зададени критерии.

Дружеството може и възнамерява периодично да придобива нови съвкупности от вземания без ограничение във вида, обема и/или стойността на активите, при спазване на изискванията на устава и разпоредбите на действащото българско законодателство.

Трансинвестмънт АДСИЦ инвестира временно свободните си средства единствено в банкови депозити. Към датата на изготвянето на настоящия доклад Дружеството не възнамерява да придобива акции или дялове от обслужващо дружество.

  1. 2.Резултати от дейността 

Финансови показатели

2023 година

2022 година

2021 година

2020 година

2019 година

2018 година

2017 година

2016 година

Нетни финансови приходи (хил. лв.)

133

129

131

131

132

132

133

133

Нетен финансов резултат (хил. лв.)

17

13

23

20

18

19

21

22

Доход на акция (лева)

0.03

0.02

0.03

0.03

0.03

0.03

0.03

0.03

Пазарна цена на една акция (в лева)

0.50

0.50

0.70

0.70

1.20

0.89

1.00

1.00

ROE (%)

1.54

1.18

2.09

1.82

1.63

1.72

1.91

2.00

ROA (%)

1.49

1.08

1.82

1.60

1.46

1.57

1.78

1.92

Активи (хил. лв.)

1,154

1,131

1,274

1,259

1,238

1,225

1,200

1,162

Дълг (хил. лв.)

-

-

-

-

-

-

-

-

Собствен капитал (хил. лв.)

1,102

1,101

1,102

1,101

1,101

1,101

1,101

1,099

Дълг/Активи (%)

-

-

-

-

-

-

-

-

Собствен капитал/ Активи (%)

95.49

97.35

86.50

 

87.45

88.93

89.88

91.75

94.58

Забележка: Възвръщаемостта на собствения капитал (ROE) се изчислява като съотношение на нетната печалба (загуба) за съответния период и осреднения на годишна база собствен капитал на Дружеството, а възвращаемостта на активите (ROA) - като съотношение на нетния резултат към осреднените активи на Дружеството.

Трансинвестмънт АДСИЦ започва да извършва дейност след лицензиране от Комисията за финансов надзор (Лиценз № 21-ДСИЦ/28 април 2006 година). Със средствата от внесения от акционерите капитал и постъпленията от издадените пет облигационни заема, Дружеството закупи динамични съвкупности от вземания, възникнали въз основа на договори за кредит и картови разплащания и реализира нетна печалба за периода 2006 - 2023 година с общ размер 1,973 хил. лв.

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

  1. 3.Финансово състояние 

Собственият капитал на Дружеството нараства от 950 хил. лв. към 31 декември 2006 година до 1,102 хил. лв. към 31 декември 2023 година. Това увеличение е в резултат от неразпределена печалба, след изплащането на гласувания дивидент за периода 2006 - 2023 години. През 2023 година Дружеството реализира печалба в размер на 17 хил. лв. Нетните финансови приходи за 2023 година в размер на 133 хил. лв. са формирани от приходи от лихви по придобитите от Дружеството вземания в размер на 133 хил. лв.. Разходите на Дружеството са свързани с обслужване на оперативната дейност. Информация за отчетените през 2023 година 116 хил. лв. оперативни разходи е оповестена в приложения 3 и 4 към финансовия отчет.

Активите на Дружеството към 31 декември 2023 година са в размер на 1,154 хил. лв., а към 31 декември 2022 година са в размер на 1,131 хил.лв. Увеличението на активите към 31 декември 2023 година спрямо 31 декември 2022 година се дължи на увеличения размер на средствата по банковите сметки на Дружеството. Закупената от Дружеството динамична съвкупност от вземания съставлява 87.69% от активите. По своя характер това са краткосрочни лихвоносни активи, които не се търгуват на регулиран пазар. Останалата част от активите, с относителен дял от 12.31%, представляват парични средства по сметка на Дружеството в банката – депозитар. Задълженията на Трансинвестмънт АДСИЦ представляват основно задължения към контролиращото дружество за дивидент за 2021, 2022 и 2023 година.

Дружеството финансира операциите си със собствен капитал, както и чрез емитиране на облигационни заеми. Подходящото структуриране на облигационните заеми, позволява изготвянето на точни прогнози за паричните потоци и в голяма степен ограничава потенциалните ликвидни рискове, на които Дружеството може да бъде изложено. За периода 2006-2023 година, Трансинвестмънт АДСИЦ успешно емитира при условията на първично частно предлагане и изплати в срок пет облигационни заема с общ размер на главниците – 27,000 хил. лв.

Източниците на ликвидност на Дружеството са вземания по кредитни карти и парични средства. Тенденцията е портфейлът от вземанията по кредитни карти да се структурира по начин, който да осигурява парични потоци, достатъчни за обслужване на възникналите задължения. Целта на Ръководството е да поддържа постоянен баланс между непрекъснатостта и гъвкавостта на финансовите ресурси, чрез използване на подходящо финансиране. Предвид спецификата на дейността, очакванията са Дружеството да използва значителни по обем привлечени средства. Регламентираното от ЗДСИЦДС финансиране включва използване на краткосрочни банкови кредити със срок до 12 месеца и в размер до 20 % от стойността на активите за покриване задълженията на Дружеството по изплащане на лихви, както и банкови кредити с целево предназначение за придобиване на вземания. Общото ограничение по отношение на максималното съотношение на външни средства (дългово финансиране) към собствени средства е 100:1.

  1. 4.Акционерен капитал и управление на Дружеството 

Дружеството може да издава само безналични акции, регистрирани по сметки в Централен Депозитар АД, който води книгата на акционерите на Дружеството. Дружеството не може да издава различни

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

класове акции. Всяка акция дава право на един глас в Общото събрание на акционерите, право на дивидент и ликвидационен дял, съразмерно с номиналната стойност на акцията.

Акциите, издадени от Дружеството, могат да се прехвърлят свободно без ограничения или условия, при спазване на изискванията на българското законодателство и правилата на Централния депозитар за придобиване и разпореждане с безналични акции. Подробна информация за реда и начина на прехвърляне на ценните книжа е достъпна и налична в публикуваните проспекти на Дружеството.

Регистрираният и внесен капитал на Дружеството към 31 декември 2023 година е 650 хил. лв., разпределени в 650,000 броя поименни, безналични акции с право на глас, с номинална стойност 1 лев всяка. Акционерната структура на Трансинвестмънт АДСИЦ към 31 декември 2023 година е следната:

Акционер

Брой акции с право на глас

Гласове в общото събрание

Петрол Холдинг АД /в несъстоятелност/

500,000

76.92%

Юрий Асенов Станчев

59,200

9.11%

Други акционери

90,800

13.97%

 

650,000

100%

Акциите, отразени в позиция “Други акционери“, се притежават от инвеститори, които са ги придобили при търговия на регулирания борсов пазар, като няма такива с дял по-голям от 5%. Дружеството няма акционери със специални контролни права и не е предоставяло опции върху негови ценни книжа на членовете на Съвета на директорите. От учредяването си през 2005 година до настоящия момент Дружеството не е придобивало и прехвърляло собствени акции и не притежава такива към 31 декември 2023 година.

Акциите на Дружеството са регистрирани за търговия на Алтернативен пазар, сегмент за дружества със специална инвестиционна цел на БФБ–София АД. Последните регистрирани ценови равнища за акциите на Дружеството на БФБ са 0,50 лева за една акция от месец октомври 2022 година. Трябва да се отбележи, че тези акции не са обект на активна търговия, поради малкия обем на свободни за търгуване акции (free float).

Независимо от този факт, може да се счита, че пазарът има механизми да оцени очакванията на инвеститорите за възможностите на Дружеството да инвестира в съответствие с инвестиционните си намерения.

На основание чл. 10, ал. 1 от ЗДСИЦДС, чл. 81 и чл. 84 от Устава на Трансинвестмънт АДСИЦ, Дружеството се управлява и представлява от Съвет на директорите, който се състои от 3 лица и е с мандат от 5 години.

На проведено през месец юни 2018 година Редовно общо събрание на акционерите е взето решение за освобождаване на членовете на Съвета на директорите поради изтичане на мандата им и избор на нов Съвет на директорите с мандат от 5 години, както следва:

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

На проведеното на 18 февруари 2021 година Извънредно общо събрание на акционерите е взето решение за освобождаване на на Орлин Тодоров Тодоров като член на Съвета на директорите поради настъпила смърт на лицето и избор на Димитър Петков Димитров за нов член на Съвета на директорите в мандата на управление на действащия Съвет на директорите.

Членовете на Съвета на директорите на Трансинвестмънт АДСИЦ към 31 декември 2023 година са:

Юрий Асенов Станчев е председател на Съвета на директорите и изпълнителен директор на Транскарт Файненшъл Сървисис АД, като същият не притежава повече от 25% от капитала на дружества.

Атанас Иванов Бойчев притежава 50% от капитала на ДВЕ СЕСТРИ ООД, 50% от капитала на ПАНАСО ООД, 45% от капитала на КВАРТЕТ ЕНД КО ООД, 98% от капитала на ВИТАЗОН ООД, 50% от капитала на СМГ ООД, 33% от капитала на БАТАК ЛЕЙК ВИЛАС ООД, 35% от капитала на ПАДЕЛ НЕТУЪРК ООД, 25% от капитала на ГРИЙН ПАРК СОЛЮШЪН ООД /бивше ПАРК МАЛИНОВА ДОЛИНА ООД/ и 26% от капитала на БГН ПЛЮС АД. Атанас Иванов Бойчев участва в управлението на следните дружества като прокурист или управител: управител на БЕ ПЛЮС ООД, управител на ДВЕ СЕСТРИ ООД, управител в БОРОВА ГОРА ООД, управител в ПАНАСО ООД, управител в КВАРТЕТ ЕНД КО ООД, управител в ПАДЕЛ НЕТУЪРК ООД и управител на БГН ПЛЮС АД. Атанас Иванов Бойчев е член на Съвета на директорите на Хоризонт и Ко АД и член на Съвета на директорите на БГН ПЛЮС АД.

Димитър Петков Димитров притежава 100% от капитала на ЛЕКСПРО ЕООД 50% от капитала на ЛЕКСПРО БГ, участва в управлението на следните дружества като управител или член на съвет: управител на ЛЕКСПРО ЕООД; управител на ЛЕКСПРО БГ ООД, управител на АКУЛИТЕ ЕООД – в несъстоятелност, управител на НЮ КО ЗАГОРА ЕООД, член на съвета на директорите на СПОРТЕЛИТ ЕАД, управител на ПОМОРИЕ ТУР МЕНИДЖМЪНТ ЕООД и управител на ЕНЕРГИЯ СОЛАРИС ЕООД.

Общата сума на начислените възнаграждения на членовете на Съвета на директорите на Дружеството за 2023 година са в размер на 75 хил. лв. и 75 хил. лв. за 2022 година.

През 2023 година на членовете на Съвета на директорите са изплатени възнаграждения, както следва:

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

През 2023 година членовете на Съвета на директорите на Трансинвестмънт АДСИЦ не са придобивали и прехвърляли акции на Дружеството. Няма постигнати договорености за участие на служители в капитала на Дружеството, включително чрез издаване на акции, опции или други ценни книжа на Дружеството.

На Дружеството не са известни договорености (включително и след приключване на финансовата година), в резултат, на които в бъдещ период могат да настъпят промени в притежавания относителен дял акции или облигации от настоящи акционери или облигационери.

В изпълнение на разпоредбите на чл. 116г от ЗППЦК, Съветът на директорите на Трансинвестмънт АДСИЦ е назначил по трудов договор Боян Йорданов Донов за директор за връзки с инвеститорите с адрес за кореспонденция:

София 1527

Р-н Оборище, ул. Силистра 8

тел. +359 (2) 4960 022

моб. тел. +359 (887) 545 850

e-mail: office@transinvestment.bg; bojan.donov@tfs.bg

  1. 5.Човешки ресурси 

Поради специфичния си характер Дружеството развива своята дейност чрез използване на услугите на външни дружества (обслужващи дружества) и минимален щатен персонал, който в момента се състои от директор за връзка с инвеститорите и мениджър инвестиции.

  1. 6.Оценка и управление на риска 

Оценката и управлението на риска в Дружеството се осъществява по приета от Ръководството политика, оповестена в приложение 12 към финансовия отчет. За ограничаване на кредитния риск, риска от необезпеченост и несъбираемост, Съветът на директорите е разработил вътрешни правила и процедури за избор на обслужващи дружества, както и за оценка и вземане на решения при инвестиции във вземания.

При структурирането на облигационните заеми Съветът на директорите цели минимизиране на лихвения и ликвидния риск. Съветът на директорите счита настоящата структура на активите и пасивите за оптимално балансирана от гледна точка на рисковете, на които Дружеството е изложено, поради което не са предприети хеджиращи операции. При вземането на решения за финансиране на дейността Съветът на директорите се стреми да постигне съответствие на матуритетите, да осигури на достатъчен лихвен марж и да договаря фиксирани лихвени нива по привлечения ресурс.

  1. 7.Вътрешна информация 

Дружеството публикува вътрешна информация по чл. 7 от Регламент (ЕС) № 596/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. относно пазарната злоупотреба (Регламент относно пазарната злоупотреба) и за отмяна на Директива 2003/6/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и директиви 2003/124/ЕО, 2003/125/ЕО и 2004/72/ЕО на Комисията (ОВ, L 173/1 от 12 юни 2014

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

г.) (Регламент (ЕС) № 596/2014) относно обстоятелствата, настъпили през изтеклата година на електронната страница на Трансинвестмънт АДСИЦ – www.transinvestment.bg, както и на електронната страница на Investor.bg – www.investor.bg , електронна медия, чрез която Дружеството оповестява публично вътрешна информация.

Перспективи за бъдещо развитие

Очакванията за 2024 г. и за следващите години са, Трансинвестмънт АДСИЦ да поддържа успешната си реализация като дружество със специална инвестиционна цел, което е свързано с бизнес модела на Дружеството, а именно възможността всеки инвеститор да формира портфейл от потребителски кредити.

Прогнозата за дейността на Трансинвестмънт АДСИЦ и за очаквания финансов резултат е изготвена на база на анализ на възможностите за инвестиции в динамични съвкупности от вземания, включително и необезпечени, възникващи в резултат на плащане с издадена кредитна карта. Размерът на активите на Дружеството ще зависи от динамиката на предлагането на подходящи вземания и съответно, инвеститорски интерес към облигации и акции, издавани от Трансинвестмънт АДСИЦ. Също така, размерът на активите на Дружеството зависи от това, как се обслужват закупените кредити, от размера на просрочията и предсрочните погашения. Начинът на финансиране се определя от Съвета на директорите на Дружеството и зависи от проявения инвеститорски интерес и от възможността и желанието на издателя/издателите на кредитни карти да предложат атрактивни вземания за продажба.

Трансинвестмънт АДСИЦ планира да финансира основно придобиването на нови вземания и съвкупности от вземания чрез последователни емисии корпоративни облигации и други дългови ценни книжа при наличие на подходящи за това условия, които дългови книжа ще бъдат регистрирани за търговия на регулиран пазар. Също така, Дружеството не изключва като възможност, в бъдещ период да разгледа сценарии за разрастване на дейността и промяна на капиталовата структура, чрез увеличаването на акционерния капитал на Дружеството чрез издаване на нови акции. Вероятно е също така, Дружеството да използва в бъдеще банкови кредити за придобиване на вземания за периода от придобиването на вземанията до емитирането на облигации и други дългови ценни книжа, както и да използва периодично кредити за погасяване на задълженията си по лихви.

В съответствие с инвестиционната си стратегия Дружеството извършва пазарни проучвания относно възможността да издаде последващ облигационен заем, или да иницира подписка за публично емитиране на нови акции. На този етап ние установяваме, че условията, при които нов заем може да бъде пласиран са неблагоприятни. Независимо от добрата ликвидност във финансовата сфера и понижените рискови надбавки за българския държавен дълг, пазарните участници не са склонни да инвестират в корпоративни дългови книжа. Броят на потенциалните инвеститори е силно ограничен, като част от основните участници изцяло са пренасочили инвестициите си към нискорискови и нискодоходни инвестиции в ДЦК и банкови депозити. При тази пазарна конюнктура ние преценихме, че е стратегически по-правилно да изчакаме нормализирането на пазара на корпоративни дългови ценни книжа. Ръководството на Трансинвестмънт АДСИЦ следи внимателно, както облигационния

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

пазар, така и пазарът на публично търгуеми акции. При наличие на подходящи условия за издаването на нов дълг, Дружеството ще предприеме действия за емитиране на нов облигационен заем с размер в зависимост от възможностите за влагане на получените от заема средства в закупуването на вземания. Очакванията са, първоначално емисията да бъде пласирана изцяло при условията на частно предлагане, а впоследствие се планира регистрацията и за публична търговия на БФБ - София, в съответствие с изискванията на ЗДСИЦДС. Със средствата от облигационния заем, Трансинвестмънт АДСИЦ планира закупуване на краткосрочна съвкупност от вземания по револвиращи кредити, възникнали в резултат на използването на кредитни карти. Закупените вземания могат да бъдат използвани от Дружеството за обезпечаване изпълнението на задълженията му по облигационния заем. Задълженията по облигационния заем ще се погасяват с паричните потоци, постъпващи от закупената динамична съвкупност от вземания.

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

Национален кодекс за корпоративно управление

Дружеството е възприело и спазва Националния кодекс за корпоративно управление (НККУ) от 2016 година, одобрен от заместник-председателя на КФН. Спазването на НККУ е на принципа „Спазвай или обяснявай”. В тази връзка Дружеството изготви и прилага към настоящия доклад за дейността утвърдената от Националната комисия за корпоративно управление актуализирана „Карта за оценка на корпоративното управление”, която дава възможност за самооценка на степента, в която се прилагат изискванията на Националния кодекс. Дружеството не прилага допълнителни практики на корпоративно управление в допълнение на принципите и препоръките на НККУ.

В приложената към настоящия доклад „Карта за оценка на корпоративното управление” са дадени обяснения относно частите от НККУ, които Дружеството не спазва.

Описание на основните характеристики на системите за вътрешен контрол и управление на риска на емитента във връзка с процеса на финансово отчитане

В Дружеството не са изграждани системи за вътрешен контрол и управление на риска във връзка с процеса на финансово отчитане, тъй като това е икономически нецелесъобразно и неприложимо за Дружество. Дружеството е създадено по специален закон - Закона за дружествата със специална инвестиционна цел и за дружествата за секюритизация и може да извършва само една дейност – покупка на вземания. Съгласно изискванията на чл. 27 от Закона за дружествата със специална инвестиционна цел и за дружествата за секюритизация, Дружеството възлага на едно или повече външни обслужващи дружества, които разполагат с необходимата организация и ресурси, обслужването на придобитите вземания, воденето и съхраняването на счетоводната си отчетност и изготвяне на финансови отчети и други необходими дейности.

Информация по чл.10, параграф 1 букви „в”, „г”, „е”, „з” и „и” от Директива 2004/25/ЕО на европейския парламент и на Съвета от 21 април 2014 година относно предложенията за поглъщане

Регистрираният и внесен капитал на Дружеството към 31 декември 2023 година е 650 хиляди лева, разпределени в 650 хиляди броя поименни обикновени безналични акции с право на глас с номинална стойност 1 лев всяка. Петрол Холдинг АД /в несъстоятелност/ е основен акционер - учредител на Дружеството. Към 31 декември 2023 година Петрол Холдинг АД /в несъстоятелност/ притежава пряко 500 000 броя безналични акции с право на глас, представляващи 76.92% от капитала и от гласовете в общото събрание на акционерите на Трансинвестмънт АДСИЦ. Юрий Асенов Станчев, който е председател на Съвета на директорите и изпълнителен директор на Дружеството, притежава като частно лице 59 200 броя акции, представляващи 9.11% от капитала. Тези акции са придобити чрез покупки на регулирания пазар, организиран от БФБ-София АД. Останалите акциите, се притежават от инвеститори, които са ги придобили при търговия на регулирания борсов пазар, като няма такива с дял по-голям от 5%.

Дружеството не е емитирало ценни книжа със специални права на контрол.

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

Няма ограничения върху правата на глас, както и ограничения върху правата на глас на акционерите на Дружеството с определен процент или брой гласове. Съгласно чл. 26, ал. 2 от Устава на Дружеството, правото на глас в общото събрание на акционерите се упражнява от лицата, вписани в регистрите на Централния депозитар, като акционери 14 дни преди датата на общото събрание. В Дружеството не съществуват системи, при които със сътрудничество на Дружеството финансовите права, свързани с акциите, да са отделени от притежаването на акциите.

Търговският закон, Законът за дружествата със специална инвестиционна цел и за дружествата за секюритизация (ЗДСИЦДС), Законът за публично предлагане на ценни книжа (ЗППЦК) и Уставът на Дружеството регулират назначаването и смяната на членовете на Съвета на директорите и промените в устава. Общото събрание на акционерите на Дружеството избира и освобождава от длъжност членовете на съвета на директорите, определя възнагражденията им и размера на гаранциите за управление при спазване на правилата, определени в устава. Изменения и допълнения на Устава на Дружеството могат да се правят единствено от общото събрание на акционерите на Дружеството, след одобрение на измененията от Комисията за финансов надзор.

Съгласно разпоредбите на чл. 28 от Устава на Дружеството, увеличение на капитала на Дружеството се извършва по решение на Общото събрание на акционерите. Капиталът на Дружеството може да бъде намаляван само по решение на Общо събрание на акционерите и при спазване на ограниченията на действащото българско законодателство. Капиталът на Дружеството не може да бъде намаляван чрез принудително обезсилване на акции.

Състав и функциониране на управителните и надзорните органи и техните комитети

Уставът на Дружеството предвижда едностепенна система на управление на Дружеството – Съвет на директорите, който се състои от 3 до 7 лица. Членове на Съвета на директорите могат да бъдат като физически, така и юридически лица. Съгласно разпоредбите на ЗППЦК най-малко една трета от членовете на съвета на директорите на публичното дружество трябва да бъдат независими лица. Независимият член на съвета не може да бъде:

1. служител в публичното дружество;

2. акционер, който притежава пряко или чрез свързани лица най-малко 25 на сто от гласовете в общото събрание или е свързано с дружеството лице;

3. лице, което е в трайни търговски отношения с публичното дружество;

4. член на управителен или контролен орган, прокурист или служител на търговско дружество или друго юридическо лице по т. 2 и 3;

5. свързано лице с друг член на управителен или контролен орган на публичното дружество.

Съгласно разпоредбите на Устава, Съветът на директорите се избира от общото събрание на акционерите с мандат от 5 години. Общото събрание на акционерите на Дружеството избира и освобождава от длъжност членовете на Съвета на директорите, определя възнагражденията им и размера на гаранциите за управление при спазване на правилата, определени в Устава. Съветът на директорите се отчита за дейността си пред Общото събрание на акционерите. Уставът на Дружеството предвижда, че кворум от най-малко от половината от всички членове на Съвета на директорите е

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

необходим за провеждане на валидно заседание и вземане на решения. Съгласно разпоредбите на Устава, решенията на Съвета на директорите се вземат с обикновено мнозинство, освен в случаите на придобиване и продажба на съвкупности от вземания, избор и промяна на трето лице по чл. 27, ал. 3 от ЗДСИЦДС и Банка-депозитар. Тези решения се взимат с мнозинство от 2/3 от всички членове. Съветът на директорите ръководи дейността на Дружеството съгласно закона и взема решения по всички въпроси, които не са от изключителната компетентност на Общото събрание на акционерите, най важните от които са:

Към Съвета на директорите не са създадени работни комитети поради спецификата на дейността на Дружеството. Съгласно изискванията на Закона за независимия финансов одит, от 2009 година в Дружеството функционира Одитен комитет, чиито членове са избрани от Общото събрание на акционерите. От началото на 2017 година съставът и дейността на Одитния комитет са съобразени с изискванията на част четвърта от Закона за независимия финансов одит, влязъл в сила в края на 2016 година. Одитният комитет наблюдава независимия финансов одит в Дружеството, извършва преглед на независимостта на регистрирания одитор в съответствие с изискванията на закона и Етичния кодекс на професионалните счетоводители, включително наблюдава предоставянето на допълнителни услуги от регистрирания одитор на одитираното предприятие, дава препоръка за избор на регистраран одитор.

 

 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

Карта за оценка на корпоративното управление

 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

 
 
 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

 
 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

 
 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

 

Друга информация

1. Информация за сключени договори по чл. 240 б от Търговския закон

Членовете на Съвета на директорите са длъжни да уведомят писмено Съвета на директорите, когато те или свързани с тях лица сключват договори, които излизат извън обичайната му дейност или съществено се отклоняват от пазарните условия.

За периода от 1 януари до 31 декември 2023 година, Дружеството не е сключвало договори, които излизат извън обичайната му дейност с членове на Съвета на директорите на Дружеството или други свързани с тях лица или такива, които са сключени на цени, отклоняващи се от пазарните условия.

2. Информация за висящи съдебни, административни или арбитражни производства, касаещи задължения или вземания на Дружеството в размер най-малко 10 на сто от собствения му капитал

Към дата на изготвяне на настоящия доклад, Трансинвестмънт АДСИЦ не е страна по съдебни или арбитражни производства, касаещи задължения или вземания на Дружеството.

3. Информация за получени и предоставени заеми, поети или получени гаранции към/от трети лица

Трансинвестмънт АДСИЦ е публично дружество, създадено съгласно разпоредбите на Закона за дружествата със специална инвестиционна цел и за дружествата за секюритизация (ЗДСИЦДС), който налага редица ограничения в дейността на Дружеството, част, от които са:

Към 31 декември 2023 година емитентът няма ползвани или предоставени кредити, както и не е гарантирал чужди задължения.

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

4. Възнаграждения на одитори

През 2023 година Дружеството е начислило разходи в размер на 4 хил. лв. за извършване на независим финансов одит от регистриран одитор. Дружеството не е извършвало разходи за данъчни консултации и други услуги, несвързани с провеждания одит на финансовите отчети.

5. Събития след края на отчетния период

На свое заседание, проведено на 19 февруари 2024 година, Съветът на директорите на Дружеството е взел решение за сключване на анекс № 16 към договор от 15 март 2011 година за покупка на динамична съвкупност от вземания по револвиращи кредити, възникнали в резултат на използването на кредитни карти Транскарт, издадени от Транскарт Файненшъл Сървисис АД. С подписването на анекса, крайната дата на съществуване на пула от вземания се променя от 16 март 2024 година на 16 март 2025 година. Номиналната стойност на динамичната съвкупност от вземания, включени в пула е 1,000 хил. лева (виж също приложение 6 към приложения годишен финансов отчет).

 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

 
 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

1. Информация относно процеса на вземане на решения при определяне на политиката за възнагражденията, включително, ако е приложимо, информация за мандата и състава на комитета по възнагражденията, имената на външните консултанти, чиито услуги са били използвани при определянето на политиката за възнагражденията

Политиката за определяне на възнагражденията на членовете на Съвета на Директорите на Трансинвестмънт АДСИЦ е разработена и приета от Съвета на директорите на Дружеството на 16 март 2013 година и е утвърдена от Редовно годишно Общо събрание на акционерите на Дружеството, проведено на 28 юни 2013 година. На Редовното Общо събрание на акционерите, проведено на 30 юни 2021 година бе приета актуализираната Политика. Разработената и утвърдена Политика за определяне на възнагражденията на членовете на Съвета на директорите е в изпълнение на разпоредбите на Наредба № 48 на Комисията за финансов надзор от 20 март 2013 година и направените изменения и допълнения през 2020 година за изискванията към възнагражденията. През 2023 година Дружеството не е създавало Комитет по възнагражденията. При разработване на Политиката за възнагражденията на членовете на Съвета на директорите не са ползвани външни консултанти.

2. Информация относно относителната тежест на променливото и постоянното възнаграждение на членовете на управителните и контролните органи

Дружеството изплаща на членовете на Съвета на директорите само постоянно възнаграждение, под формата на месечно възнаграждение с фиксиран размер, който се определя от Общото събрание на акционерите. За възложеното им управление на дружеството, изпълнителните членове имат право и на постоянно възнаграждение, което се определя от Общото събрание на акционерите. Постоянното възнаграждение на изпълнителните членове представлява ежемесечно твърдо плащане и се дължи на всеки изпълнителен член за срока от датата на вписването на изпълнителния член като такъв в Търговския регистър, воден от Агенция по вписванията до датата на неговото освобождаване. Политиката за определяне на възнаграждения на членовете на Съвета на директорите не предвижда разпределянето на променливо възнаграждение на членовете на Съвета на директорите. В тази връзка и в съответствие с поднормативните актове за изплащане на променливи възнаграждения, такива могат да се определят само с решение на Общото събрание на акционерите, след приемане на нова актуализирана политика за възнагражденията, при посочването на обективни и измерими критерии.

3. Информация относно критериите за постигнати резултати, въз основа на които се предоставят опции върху акции, акции на Дружеството или друг вид променливо възнаграждение и обяснение как критериите по чл. 14, ал. 2 и 3 допринасят за дългосрочните интереси на Дружеството

Трансинвестмънт АДСИЦ изплаща на членовете на Съвета на директорите само фиксирано възнаграждение, което не се формира на база постигнати резултати. Не се предвижда предоставяне на възнаграждение на членовете на Съвета на директорите под формата на акции на Дружеството,

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

опции върху акции или други права за придобиване на акции. Не се предвиждат и възнаграждения на членовете на Съвета на директорите, основаващи се на промени в цената на акциите на Дружеството.

4. Пояснение на прилаганите методи за преценка дали са изпълнени критериите за постигнатите резултати

Поради фактът, че Трансинвестмънт АДСИЦ изплаща на членовете на Съвета на директорите само фиксирано възнаграждение, няма заложени критерии за изпълнени резултати.

5. Пояснение относно зависимостта между възнаграждението и постигнатите резултати

Няма зависимост между постоянните възнаграждения и постигнатите резултати. При констатиране на нанесени вреди на Дружеството от членовете на Съвета на директорите, предоставените от тях гаранции за управление, по решение на Общото събрание на акционерите могат да се превеждат в полза на Дружеството.

6. Основните плащания и обосновка на годишната схема за изплащане на бонуси и/или на всички други непарични допълнителни възнаграждения

Месечните възнаграждения се изплащат ежемесечно в брой или по банкова сметка, до 5-то число на месеца, следващ месеца, за който се дължат. Политиката за определяне на възнаграждения на членовете на Съвета на директорите не предвижда разпределянето на променливо възнаграждение на членовете на Съвета на директорите. В тази връзка и в съответствие с поднормативните актове за изплащане на променливи възнаграждения, такива могат да се определят само с решение на Общото събрание на акционерите, след приемане на нова актуализирана политика за възнагражденията, при посочването на обективни и измерими критерии.

7. Описание на основните характеристики на схемата за допълнително доброволно пенсионно осигуряване и информация относно платените и/или дължимите вноски от Дружеството в полза на директора за съответната финансова година, когато е приложимо

Няма предвидено допълнително пенсионно осигуряване за членове на Съвета на директорите.

8. Информация за периодите на отлагане на изплащането на променливите възнаграждения

Политиката за определяне на възнаграждения на членовете на Съвета на директорите не предвижда разпределянето на променливо възнаграждение на членовете на Съвета на директорите.

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

9. Информация за политиката на обезщетенията при прекратяване на договорите

Обезщетения, свързани с прекратяване на членство в Съвета на директорите не се изплащат. Дружеството може да изплаща обезщетения на изпълнителните членове при прекратяване на договорите им за управление. Общият размер на обезщетенията не може да надвишава сумата от изплатените годишни постоянни възнаграждения на лицето за 2 години. Обезщетения по предходното изречение не се дължат, в случай че прекратяването на договора се дължи на незадоволителни резултати и/или виновно поведение на изпълнителния директор.

10. Информация за периода, в който акциите не могат да бъдат прехвърляни и опциите върху акции не могат да бъдат упражнявани, при променливи възнаграждения, основани на акции

Няма предвидени такъв тип възнаграждения.

11. Информация за политиката за запазване на определен брой акции до края на мандата на членовете на управителните и контролните органи след изтичане на периода по т. 10

Трансинвестмънт АДСИЦ не следва такава политика.

12. Информация относно договорите на членовете на управителните и контролните органи, включително срока на всеки договор, срока на предизвестието за прекратяване и детайли относно обезщетенията и/или други дължими плащания в случай на предсрочно прекратяване

Членовете на Съвета на директорите са избрани на проведеното на 28 юни 2018 година Редовно годишно Общо събрание на акционерите за срок от 5 години от датата на вписване на Решенията на Общото събрание за тяхното избиране и това общо събрание определя тяхното възнаграждение.

На проведеното на 20 юни 2019 година Общо събрание на акционерите е освободен един член на Съвета на директорите и избран нов член на негово място при запазване размера на възнаграждението, като на останалите членове. На Извънредно Общо събрание на акционерите, проведено на 18 февруари 2021 бе избран нов член в мандата на управление на действащия Съвет на директорите година поради настъпила смърт на единия член на Съвета. Няма сключени индивидуални договори за управление с членовете на Съвета на директорите. С Изпълнителния директор е сключен договор за възлагане на управление на 29 юни 2018 година за срок от 5 години. Дружеството може да изплаща обезщетения на изпълнителните членове при прекратяване на договорите им за управление. Общият размер на обезщетенията не може да надвишава сумата от изплатените годишни постоянни възнаграждения на лицето за 2 години. Обезщетения по предходното изречение не се дължат, в случай че прекратяването на договора се дължи на незадоволителни резултати и/или виновно поведение на изпълнителния директор.

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

13. Пълния размер на възнаграждението и на другите материални стимули на членовете на управителните и контролните органи за съответната финансова година

Трансинвестмънт АДСИЦ е разработило, приело и спазва Политика на възнагражденията, гласувана на редовно годишно Общо събрание на акционерите, проведено на 28 юни 2013 година и актуализирана с решение на редовното Общо събрание на акционерите, проведено на 30 юни 2021 година. Членовете на Съвета на директорите и Изпълнителният директор получават твърдо месечно възнаграждение.

Член на Съвета на директорите

Брутно възнаграждение

хил. лв.

Юрий Станчев

39

Атанас Бойчев

18

Димитър Димитров

18

14. Информация за възнаграждението на всяко лице, което е било член на управителен или контролен орган в публично дружество за определен период през съответната финансова година

Не е приложимо за Трансинвестмънт АДИЦ.

15. Годишно изменение на възнаграждението, резултатите на дружеството и на средния размер на възнагражденията на основа пълно работно време на служителите в дружеството, които не са директори, през предходните пет финансови години, представени заедно по начин, който да позволява съпоставяне

Период

2019

2020

2021

2022

2023

Финансов резултат (в хил.лв.)

18

20

23

13

17

Възнаграждение за член на СД (в хил. лв.)

18

18

18

18

18

16. Информация за упражняване на възможността да се изиска връщане на променливото възнаграждение

В Трансинвестмънт АДСИЦ, за периода от създаване на Дружеството да края на 2023 година, променливо възнаграждение не е изплащано и тази възможност не е упражнявана.

17. Информация за всички отклонения от процедурата за прилагането на политиката за възнагражденията във връзка с извънредни обстоятелства по чл. 11, ал. 13 От Наредба 48 за изискванията кам възнагражденията, включително разяснение на естеството на извънредните обстоятелства и посочване на конкретните компоненти, които не са приложени.

Не е приложимо за Трансинвестмънт АДИЦ.

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

Програма за прилагане на политиката за възнагражденията за следващата финансова година или за по-дълъг период.

В приетата от Редовното годишно Общо събрание на акционерите на Трансинвестмънт АДСИЦ, проведено на 28 юни 2013 година, Политика за възнагражденията, са залегнали основните принципи на Наредба № 48 за изискванията към възнагражденията на Комисията за финансов надзор. Политиката за възнагражденията е разработена за прилагане за дълъг период от време, освен в случай, че решение на акционерите на Трансинвестмънт АДСИЦ, не наложи нейна актуализация и промяна.

Съветът на Директорите извърши преглед на приетите през 2020 година промени в Наредба 48 на КФН и подготви допълнения към действащата в Трансинвестмънт АДСИЦ Политика за възнагражденията с оглед съобразяването и с действащите разпоредби. На проведеното на 30 юни 2021 година Редовно общо събрание на акционерите на Дружеството бе приета актуализирана Политика за възнагражденията, която Дружеството ще прилага през 2024 година. Ръководството на Дружеството счита, че залегналите в Политиката принципи за определяне на възнагражденията към настоящия момент са актуални и ефективни. При съществена промяна на финансовото състояние на Дружеството Политиката за определяне на възнагражденията може да бъде преразгледана и евентуалните промени по нея да бъдат приети по установения ред.

 

5 март 2024 година гр. София Юрий Станчев Изпълнителен директор

 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

 

 

ДОКЛАД НА НЕЗАВИСИМИЯ ОДИТОР       

 

ДО АКЦИОНЕРИТЕ НА

“ТРАНСИНВЕСТМЪНТ” АДСИЦ

ГР. СОФИЯ

ДОКЛАД ОТНОСНО ОДИТА НА ФИНАНСОВИЯ ОТЧЕТ

Мнение

Ние извършихме одит на финансовия отчет на “ТРАНСИНВЕСТМЪНТ” АДСИЦ („Дружеството“), съдържащ отчета за финансовото състояние към 31 декември 2023 г. и отчета за печалбите или загубите и другия всеобхватен доход, отчета за промените в собствения капитал и отчета за паричните потоци за годината, завършила на тази дата, както и пояснителните приложения към финансовия отчет, съдържащи съществена информация за счетоводната политика и друга пояснителна информация.

По наше мнение, приложеният финансов отчет представя достоверно, във всички съществени аспекти, финансовото състояние на Дружеството към 31 декември 2023 г. и неговите финансови резултати и паричните му потоци за годината, завършила на тази дата, в съответствие с Международните стандарти за финансово отчитане (МСФО), приети от Европейския съюз (ЕС).

База за изразяване на мнение

Ние извършихме нашия одит в съответствие с Международните одиторски стандарти (МОС). Нашите отговорности съгласно тези стандарти са описани допълнително в раздела от нашия доклад Отговорности на одитора за одита на финансовия отчет.

Ние считаме, че одиторските доказателства, получени от нас, са достатъчни и уместни, за да осигурят база за нашето мнение.

Независимост

Ние сме независими от Дружеството в съответствие с Международния етичен кодекс на професионалните счетоводители (включително Международните стандарти за независимост) на Съвета за международни стандарти по етика за счетоводители (Кодекса на СМСЕС), заедно с етичните изисквания на Закона за независимия финансов одит (ЗНФО), приложими по отношение на нашия одит на финансовия отчет в България, като ние изпълнихме и нашите други етични отговорности в съответствие с изискванията на ЗНФО и Кодекса на СМСЕС.

Ключови одиторски въпроси

Ключови одиторски въпроси са тези въпроси, които съгласно нашата професионална преценка са били с най-голяма значимост при одита на финансовия отчет за текущия период. Тези въпроси са разгледани като част от нашия одит на финансовия отчет като цяло и формирането на нашето мнение относно него, като ние не предоставяме отделно мнение относно тези въпроси. Описанието на начина, по който е адресиран ключовият одиторски въпрос, е направено в този контекст.

Оценка на инвестиции във финансови активи, динамична съвкупност от вземания

Динамичната съвкупност от вземания по кредитни карти „Транскарт“, издадени от „Транскарт файненшъл сървисис“ ЕАД, закупени като съвкупност от „Трансинвестмънт“ АДСИЦ, е оповестена в приложение 6 към финансовия отчет, с балансова стойност към 31 декември 2023 г. в размер на 1,012 хил. лв. (към 31 декември 2022 г. – 1,011 хил. лв.) и справедлива стойност към 31 декември 2023 г. в размер на 1,126 хил. лв. (към 31 декември 2022 г. – 1,126 хил. лв.). Всяко от вземанията, участващи в пула, трябва да отговаря едновременно на всички договорени между страните критерии. При определяне на настоящата стойност на динамичната съвкупност от вземания са направени значителни предположения и преценки, някои от които съдържат степен на несигурност, в това число прогнози за бъдещите лихви по вземанията и определянето на дисконтовия фактор.

Поради спецификата на определяне на настоящата стойност на динамичната съвкупност от вземания, съдържаща определена степен на несигурност и субективност при прогнозните допускания, както и поради съществеността на самия отчетен обект за финансовия отчет на Дружеството, ние сме определили този въпрос като ключов одиторски въпрос.

Как този ключов одиторски въпрос беше адресиран при проведения от нас одит:

Друга информация, различна от финансовия отчет и одиторския доклад върху него

Ръководството носи отговорност за другата информация. Другата информация се състои от доклад за дейността, декларация за корпоративно управление, и доклад за изпълнение на политиката за възнагражденията, изготвени от ръководството съгласно Глава седма от Закона за счетоводството и Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК), но не включва финансовия отчет и нашия одиторски доклад върху него, която получихме преди датата на нашия одиторски доклад.

Нашето мнение относно финансовия отчет не обхваща другата информация и ние не изразяваме каквато и да е форма на заключение за сигурност относно нея, освен ако не е изрично посочено в доклада ни и до степента, до която е посочено.

Във връзка с нашия одит на финансовия отчет, нашата отговорност се състои в това да прочетем другата информация и по този начин да преценим дали тази друга информация е в съществено несъответствие с финансовия отчет или с нашите познания, придобити по време на одита, или по друг начин изглежда да съдържа съществено неправилно докладване.

В случай че на базата на работата, която сме извършили, ние достигнем до заключение, че е налице съществено неправилно докладване в тази друга информация, от нас се изисква да докладваме този факт.

Нямаме какво да докладваме в това отношение.

Отговорности на ръководството и лицата, натоварени с общо управление за финансовия отчет

Ръководството носи отговорност за изготвянето и достоверното представяне на този финансов отчет в съответствие с Международните стандарти за финансово отчитане, приети от ЕС и за такава система за вътрешен контрол, каквато ръководството определя като необходима за осигуряване изготвянето на финансови отчети, които не съдържат съществени неправилни отчитания, независимо дали дължащи се на измама или грешка.

При изготвяне на финансовия отчет ръководството носи отговорност за оценяване способността на Дружеството да продължи като действащо предприятие, оповестявайки, когато е приложимо, свързаните с действащо предприятие въпроси и използвайки предположението за действащо предприятие като счетоводна база, освен ако ръководството не възнамерява да ликвидира Дружеството или да преустанови дейността му, или ако ръководството на практика няма друга алтернатива, освен да постъпи по този начин.

Лицата, натоварени с общо управление, носят отговорност за осъществяването на надзор над процеса на финансовото отчитане на Дружеството.

Отговорности на одитора за одита на финансовия отчет

Нашите цели са да получим разумна степен на сигурност относно това дали финансовият отчет като цяло не съдържа съществени неправилни отчитания, независимо дали дължащи се на измама или грешка, и да издадем одиторски доклад, който да включва нашето мнение. Разумната степен на сигурност е висока степен на сигурност, но не е гаранция, че одит, извършен в съответствие с МОС, винаги ще разкрива съществено неправилно отчитане, когато такова съществува. Неправилни отчитания могат да възникнат в резултат на измама или грешка и се считат за съществени, ако би могло разумно да се очаква, че те, самостоятелно или като съвкупност, биха могли да окажат влияние върху икономическите решения на потребителите, вземани въз основа на този финансов отчет.

Като част от одита в съответствие с МОС, ние използваме професионална преценка и запазваме професионален скептицизъм по време на целия одит. Ние също така:

Ние комуникираме с лицата, натоварени с общо управление, наред с останалите въпроси, планирания обхват и време на изпълнение на одита и съществените констатации от одита, включително съществени недостатъци във вътрешния контрол, които идентифицираме по време на извършвания от нас одит.

Ние предоставяме също така на лицата, натоварени с общо управление, изявление, че сме изпълнили приложимите етични изисквания във връзка с независимостта и че ще комуникираме с тях всички взаимоотношения и други въпроси, които биха могли разумно да бъдат разглеждани като имащи отношение към независимостта ни, а когато е приложимо, и предприетите действия за елиминиране на заплахите или приложените предпазни мерки.

Сред въпросите, комуникирани с лицата, натоварени с общо управление, ние определяме тези въпроси, които са били с най-голяма значимост при одита на финансовия отчет за текущия период и които следователно са ключови одиторски въпроси. Ние описваме тези въпроси в нашия одиторски доклад, освен в случаите в които закон или нормативна уредба възпрепятства публичното оповестяване на информация за този въпрос или когато, в изключително редки случаи, ние решим, че даден въпрос не следва да бъде комуникиран в нашия доклад, тъй като би могло разумно да се очаква, че неблагоприятните последствия от това действие биха надвишили ползите от гледна точка на обществения интерес от тази комуникация.

ДОКЛАД ВЪВ ВРЪЗКА С ДРУГИ ЗАКОНОВИ И РЕГУЛАТОРНИ ИЗИСКВАНИЯ

Допълнителни въпроси, които поставя за докладване Законът за счетоводството и Законът за публичното предлагане на ценни книжа

В допълнение на нашите отговорности и докладване съгласно МОС, описани по-горе в раздела Друга информация, различна от финансовия отчет и одиторския доклад върху него, по отношение на доклада за дейността, декларацията за корпоративно управление и доклада за изпълнение на политиката за възнагражденията, ние изпълнихме и процедурите, добавени към изискваните по МОС, съгласно Указания относно нови и разширени одиторски доклади и комуникация от страна на одитора на професионалната организация на регистрираните одитори в България, Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС). Тези процедури касаят проверки за наличието, както и проверки на формата и съдържанието на тази друга информация с цел да ни подпомогнат във формиране на становище относно това дали другата информация включва оповестяванията и докладванията, предвидени в Глава седма от Закона за счетоводството и в Закона за публичното предлагане на ценни книжа, (чл. 100н, ал. 10 от ЗППЦК във връзка с чл. 100н, ал. 8, т. 3 и 4 от ЗППЦК, както и чл. 100н, ал. 13 от ЗППЦК във връзка с чл. 116в, ал. 1 от ЗППЦК), приложими в България.

Становище във връзка с чл. 37, ал. 6 от Закона за счетоводството

На базата на извършените процедури, нашето становище е, че:

Становище във връзка с чл. 100(н), ал. 10 във връзка с чл. 100 н, ал. 8, т. 3 и 4 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа

На база на извършените процедури и на придобитото познаване и разбиране на дейността на предприятието и средата, в която то работи, по наше мнение, описанието на основните характеристики на системите за вътрешен контрол и управление на риска на предприятието във връзка с процеса на финансово отчитане, което е част от доклада за дейността (като елемент от съдържанието на декларацията за корпоративно управление) и информацията по чл. 10, параграф 1, букви "в", "г", "е", "з" и "и" от Директива 2004/25/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 април 2004 г. относно предложенията за поглъщане, не съдържат случаи на съществено неправилно докладване.

Допълнително докладване относно одита на финансовия отчет във връзка с чл. 100(н), ал. 4, т. 3 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа

Изявление във връзка с чл. 100(н), ал. 4, т. 3, буква „б“ от ЗППЦК

Информация относно сделките със свързани лица е оповестена в Приложение 14 към финансовия отчет. На база на извършените от нас одиторски процедури върху сделките със свързани лица като част от нашия одит на финансовия отчет като цяло, не са ни станали известни факти, обстоятелства или друга информация, на база на които да направим заключение, че сделките със свързани лица не са оповестени в приложения финансов отчет за годината, завършила на 31 декември 2023 г. във всички съществени аспекти, в съответствие с изискванията на МСС 24 „Оповестяване на свързани лица“. Резултатите от нашите одиторски процедури върху сделките със свързани лица са разгледани от нас в контекста на формирането на нашето мнение относно финансовия отчет като цяло, а не с цел изразяване на отделно мнение върху сделките със свързани лица.

Изявление във връзка с чл. 100(н), ал. 4, т. 3, буква „в” от ЗППЦК

Нашите отговорности за одит на финансовия отчет като цяло, описани в раздела на нашия доклад Отговорности на одитора за одита на финансовия отчет, включват оценяване дали финансовият отчет представя съществените сделки и събития по начин, който постига достоверно представяне. На база на извършените от нас одиторски процедури върху съществените сделки, основополагащи за финансовия отчет за годината, завършила на 31 декември 2023 г., не са ни станали известни факти, обстоятелства или друга информация, на база на които да направим заключение, че са налице случаи

на съществено недостоверно представяне и оповестяване в съответствие с приложимите изисквания на МСФО, приети от Европейския съюз. Резултатите от нашите одиторски процедури върху съществените за финансовия отчет сделки и събития на Дружеството са разгледани от нас в контекста на формирането на нашето мнение относно финансовия отчет като цяло, а не с цел изразяване на отделно мнение върху тези съществени сделки.

Докладване за съответствие на електронния формат на финансовия отчет, включен в годишния финансов отчет за дейността по чл. 100н, ал.4 от ЗППЦК с изискванията на Регламента за ЕЕЕФ

В допълнение на нашите отговорности и докладване съгласно МОС, описани по-горе в раздела Отговорности на одитора за одита на финансовия отчет, ние изпълнихме процедурите, съгласно Указания относно изразяване на одиторско мнение във връзка с прилагането на единния европейски електронен формат (ЕЕЕФ) за финансовите отчети на дружества, чиито ценни книжа са допуснати за търгуване на регулиран пазар в Европейския съюз (ЕС) на професионалната организация на регистрираните одитори в България, Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС)“.

Тези процедури касаят проверка на форма́та и дали четимата от човек част на този електронен формат съответства на одитирания финансов отчет и изразяване на становище по отношение на съответствието на електронния формат на финансовия отчет на Дружеството за годината, завършила на 31 декември 2023 г., приложен в електронния файл 485100IQF8SY9D260J10-20231231-BG-SEP.xhtml, с изискванията на Делегиран Регламент (ЕС) 2019/815 на Комисията от 17 декември 2018 г. за допълнение на Директива 2004/109/ЕО на Европейския парламент и на Съвета чрез регулаторни технически стандарти за определянето на единния електронен формат за отчитане („Регламент за ЕЕЕФ“). Въз основа на тези изисквания, електронният формат на финансовия отчет, включен в годишния отчет за дейността по чл. 100н, ал. 4 от ЗППЦК, трябва да бъде представен в XHTML формат.

Ръководството на Дружеството е отговорно за прилагането на изискванията на Регламента за ЕЕЕФ при изготвяне на електронния формат на финансовия отчет в XHTML. Нашето становище е само по отношение на електронния формат на финансовия отчет, приложен в електронния файл 485100IQF8SY9D260J10-20231231-BG-SEP.xhtml и не обхваща другата информация, включена в годишния финансов отчет за дейността по чл. 100н, ал. 4 от ЗППЦК.

На базата на извършените процедури, нашето мнение е, че електронният формат на финансовия отчет на Дружеството за годината, завършила на 31 декември 2023 г., съдържащ се в приложения електронен файл 485100IQF8SY9D260J10-20231231-BG-SEP.xhtml, е изготвен във всички съществени аспекти в съответствие с изискванията на Регламента за ЕЕЕФ.

Докладване съгласно чл. 10 от Регламент (ЕС) № 537/2014 във връзка с изискванията на чл. 59 от Закона за независимия финансов одит

Съгласно изискванията на Закона за независимия финансов одит във връзка с чл. 10 от Регламент (ЕС) № 537/2014, ние докладваме допълнително и изложената по-долу информация.

 

София, 5 март 2024 г.

 

От името на одиторско дружество „Екзистра“ ООД, вписано под номер 143 в публичния регистър, с адрес в гр. София, ул. „Солун“ № 51, ателие 2:

За „ЕКЗИСТРА“ ООД:

 

Регистриран одитор, отговорен за одита:

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

ОТЧЕТ ЗА ПЕЧАЛБИТЕ ИЛИ ЗАГУБИТЕ И ДРУГИЯ ВСЕОБХВАТЕН ДОХОД

НА ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

За 2023 година

 

Приложение

2023

BGN’000

 

2022

BGN’000

Приходи

2

133

 

129

Административни разходи

 

 

 

 

Разходи за външни услуги

3

(23)

 

(24)

Разходи за персонал

4

(93)

 

(92)

Общо административни разходи

 

(116)

 

(116)

Нетна печалба за годината

 

17

 

13

Друг всеобхватен доход

 

-

 

-

Общ всеобхватен доход за годината

 

17

 

13

 

 

 

 

 

Основна нетна печалба на акция, BGN

9

0.03

 

0.02

Приложенията представляват неразделна част от финансовия отчет.

 

Финансов отчет, върху който е издаден одиторски доклад от „Екзистра“ ООД, одиторско дружество
№ 143 от Публичния регистър:

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

ОТЧЕТ ЗА ФИНАНСОВОТО СЪСТОЯНИЕ

НА ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

Към 31 декември 2023 г.

 

Приложение

31 декември 2023

BGN’000

 

31 декември 2022

BGN’000

Текущи активи

 

 

 

 

Парични средства

5

142

 

120

Инвестиции във финансови активи

6

1,012

 

1,011

Общо активи

 

1,154

 

1,131

Собствен капитал

 

 

 

 

Регистриран капитал

7

650

 

650

Премиен резерв

8

297

 

297

Натрупана печалба

 

155

 

154

Общо собствен капитал

 

1,102

 

1,101

Текущи пасиви

 

 

 

 

Задължения за дивиденти

10

44

 

30

Търговски и други задължения

11

8

 

-

Общо пасиви

 

52

 

30

 

 

 

 

 

Общо собствен капитал и пасиви

 

1,154

 

1,131

Приложенията представляват неразделна част от финансовия отчет.

 

 

Финансов отчет, върху който е издаден одиторски доклад от „Екзистра“ ООД, одиторско дружество
№ 143 от Публичния регистър:

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

ОТЧЕТ ЗА ПРОМЕНИТЕ В СОБСТВЕНИЯ КАПИТАЛ

НА ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

За 2023 година

 

Регистриран

капитал

BGN’000

 

Премиен

резерв

BGN’000

 

Натрупана

печалба

BGN’000

 

Общо

 

BGN’000

Салдо на 1 януари 2022 г.

650

 

297

 

155

 

1,102

Общ всеобхватен доход

 

 

 

 

13

 

13

Разпределени дивиденти

 

 

 

 

(14)

 

(14)

Салдо на 31 декември 2022 г.

650

 

297

 

154

 

1,101

Общ всеобхватен доход

 

 

 

 

17

 

17

Разпределени дивиденти

 

 

 

 

(16)

 

(16)

Салдо на 31 декември 2023 г.

650

 

297

 

155

 

1,102

Приложенията представляват неразделна част от финансовия отчет.

 

Финансов отчет, върху който е издаден одиторски доклад от „Екзистра“ ООД, одиторско дружество
№ 143 от Публичния регистър:

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

ОТЧЕТ ЗА ПАРИЧНИТЕ ПОТОЦИ

НА ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

За 2023 година

 

Прило-жение

2023

BGN’000

 

2022

BGN’000

Парични потоци от основната дейност

 

 

 

 

Получени лихви

 

135

 

130

Плащания към контрагенти

 

(25)

 

(101)

Плащания, свързани с персонала

 

(85)

 

(92)

Нетен паричен поток от основната дейност

 

25

 

(63)

Парични потоци от финансовата дейност

 

 

 

 

Изплатени дивиденти

 

(3)

 

(79)

Нетен паричен поток от финансовата дейност

 

(3)

 

(79)

 

 

 

 

 

Нетно изменение през годината

 

22

 

(142)

Парични средства на 1 януари

 

120

 

262

Парични средства на 31 декември

 

142

 

120

Приложенията представляват неразделна част от финансовия отчет.

 

Финансов отчет, върху който е издаден одиторски доклад от „Екзистра“ ООД, одиторско дружество
№ 143 от Публичния регистър:

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

Приложения към финансовия отчет

  1. 1.Информация за дружеството

Трансинвестмънт АДСИЦ (Дружеството) е акционерно дружество, учредено на 10 август 2005 година и регистрирано в град София като акционерно дружество със специална инвестиционна цел. Адресът на регистрация на Дружеството е град София, район Оборище, ул. Силистра 8.

    1. 1.1.Основна дейност 

Основната дейност на Дружеството е набиране на средства чрез издаване на ценни книжа и покупко-продажба на вземания, отговарящи на критериите, посочени в Устава или в съответните проспекти за публично предлагане на ценни книжа на Дружеството.

Дейността на Дружеството се регулира от Закона за дружествата със специална инвестиционна цел и за дружествата за секюритизация (ЗДСИЦДС), Закона за публично предлагане на ценни книжа и свързаните с тях нормативни актове. Комисията за финансов надзор отговаря за съблюдаването на нормативната база от Дружеството. ЗДСИЦДС изисква Дружеството да съхранява паричните си средства и ценните си книжа в банка – депозитар. Инвестбанк АД е банка–депозитар на Дружеството. На основание на ЗДСИЦДС при осъществяване на дейността си Дружеството използва услугите на Ата Консулт ООД – за обслужване на счетоводната му отчетност.

На 28 април 2006 година Дружеството е получило лиценз от Комисията по финансов надзор (Лиценз № 21-ДСИЦ/28 април 2006 г.) да развива дейност като дружество със специална инвестиционна цел. Дружеството е вписано в регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа, воден от КФН.

    1. 1.2.Действащо предприятие

Ръководството е направило оценка на способността на Дружеството да продължи дейността си в обозримото бъдеще, без намерение или необходимост от ликвидация, преустановяване на дейността или търсене на защита от кредиторите. При оценката за това дали принципът-предположение за действащо предприятие е уместен, ръководството е взело предвид цялата налична информация, която обхваща поне, но не се ограничава до дванадесетте месеца от края на отчетния период. Финансовият отчет е изготвен на принципа-предположение за действащо предприятие, който предполага, че предприятието ще продължи дейността си в обозримото бъдеще.

    1. 1.3.Макроикономическа среда 

През 2023 г. годишният растеж на депозитите на нефинансовите предприятия в банковата система се забави значително вследствие на по-малкия принос на овърнайт депозитите, като забавянето бе само частично компенсирано от нарастването на фирмените депозити с договорен матуритет. Растежът на депозитите на домакинствата се ускори през годината, подкрепян от нарастващите доходи от труд и запазващите се предпочитания на домакинствата да съхраняват свободните си средства под формата

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

на депозити в банковата система.

Понижаването на запасите в икономиката от високите равнища в периода 2021–2022 г. оказа влияние за по-слабото търсене на финансов ресурс за оборотни средства и за осигуряване на запаси от фирмите през 2023 г., което допринесе за значителното забавяне на растежа на фирмения овърдрафт и на кредита за фирмите като цяло. През 2023 г. годишният растеж на кредита за домакинствата се запази много висок, особено в сегмента на жилищното кредитиране. От страна на търсенето основни фактори за растежа на жилищното кредитиране продължиха да бъдат повишаващите се доходи от труд, все още много ниските номинални лихвени проценти по жилищните кредити, които в реално изражение са отрицателни, и запазващите се предпочитания на домакинствата за закупуване на недвижими имоти като алтернативна форма на инвестиция или спестявания. От страна на предлагането влияние за растежа на жилищните кредити оказваха високата ликвидност в банковата система, стабилната капиталова позиция на банките и конкуренцията между тях за пазарен дял в този сегмент. Ефектите от повишенията на основните лихвени проценти в еврозоната и от повишената от БНБ ставка на задължителните минимални резерви на банките до 12% от средата на 2023 г. върху лихвените проценти по кредитите и депозитите в страната към момента остават силно ограничени в сектора на домакинствата.

Годишната инфлация, измерена чрез ХИПЦ, продължи да следва тенденция към забавяне през 2023 г. и възлезе на 5.0% през декември 2023 г. За тази динамика допринесе формирането на базов ефект спрямо бързите темпове на нарастване на потребителските цени през 2022 г., главно в групите на храните и базисните компоненти, както и поевтиняването на енергийните продукти. Фактори, произтичащи от вътрешната среда, които продължиха да оказват проинфлационен натиск, бяха силните темпове на растеж на частното потребление и на разходите за труд на единица продукция. В резултат на това най-висок положителен принос за общата инфлация в края на 2023 г. имаха услугите и хранителните продукти. Прогнозите са годишната инфлация да продължи да се забавя през първата половина на 2024 г. в съответствие с външните допускания за динамиката на международните цени на основни суровини. Засиленото потребителско търсене и нарастващите разходи за труд на единица продукция в условия на недостиг на работна сила се очаква да продължат да създават предпоставка за непълно пренасяне от страна на фирмите на понижаващите се международни цени на селскостопанските суровини върху крайните потребителски цени.

Основните активи, в които Дружеството инвестира, са съвкупности от вземания по кредитни карти, издадени от банкови или небанкови институции (издатели). Целта на Дружеството е да придобие собствеността върху всички или върху част от вземанията, които генерира дадена кредитна карта, включително, но не само върху вземания по главницата на използвания кредит, начислени лихви, такси и комисиони. Приходите на Дружеството зависят основно от поведението на кредитополучателите и способността на издателите/издателя да заменят погасените вземания с нови, отговарящи на предварително зададени критерии.

Оценката на Ръководството е, че резултатите от дейността през 2023 г. не са съществено повлияни от макроикономическата среда, в която Дружеството осъществява дейността си.

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

    1. 1.4.Въпроси, свързани с климата 

Ръководството на Дружеството е направило преглед и оценка на въздействието на въпросите, свързани с климата върху дейността на „Трансинвестмънт“ АДСИЦ. Активите на Дружеството са вземания кредитни карти и парични средства в банкови сметки. Направена е преценка на необходимостта от промени в предположенията по отношение на рисковия рейтинг и вероятността от неизпълнение като резултат от въпросите, свързани с климата. Оценката на Ръководството е, че финансовото състояние и дейността на Дружеството не са съществено повлияни от въпроси, свързани с климата (прил. 16.3).

  1. 2.Приходи 

 

2023

BGN’000

 

2022

BGN’000

Лихви от закупени вземания

133

 

129

Общо

133

 

129

  1. 3.Разходи за външни услуги 

 

2023

BGN’000

 

2022

BGN’000

Счетоводни услуги

3

 

3

Независим финансов одит

4

 

4

Оценка на вземания

8

 

7

Такси и удостоверения

7

 

7

Наеми

1

 

3

Общо

23

 

24

  1. 4.Разходи за персонал 

 

2023

BGN’000

 

2022

BGN’000

Възнаграждения на Съвета на директорите

75

 

75

Възнаграждения на персонала

12

 

12

Социални осигуровки

6

 

5

Общо

93

 

92

  1. 5.Парични средства 

 

31.12.2023

BGN’000

 

31.12.2022

BGN’000

Парични средства в банкови сметки (прил. 12)

142

 

120

Общо

142

 

120

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

  1. 6.Инвестиции във финансови активи  

 

31.12.2023

BGN’000

 

31.12.2022

BGN’000

Балансова стойност на пул от вземания по договори за кредит и картови разплащания с кредитни карти „Транскарт“

1,012

 

1,011

Справедлива стойност на пула от вземания, съгласно оценка от сертифициран оценител

1,126

 

1,126

Инвестициите във финансови активи представляват закупен от Дружеството пул от вземания, възникнал въз основа на договори за кредит и картови разплащания с кредитни карти „Транскарт“ на територията на страната. В рамките на една година от възникването му пулът е динамичен, като индивидуалните кредити в пула се променят, за да отговарят на неговите условия. При настъпване на една година от възникването на всеки пул, той става статичен и кредитите се възстановяват чрез изплащане или продажба на трети лица. През месец февруари 2024 година е предоговорена крайната дата на съществуване на пула, като срокът му е удължен с още една година. В резултат от това, към 31 декември 2023 г. всички вземания, включени в този пул са динамични.

Всяко вземане от динамичната съвкупност отговаря едновременно на всички договорени критерии:

 

31.12.2023

 

31.12.2022

Номинална стойност на динамичната съвкупност от вземания по главници

1,000 хил. лв.

 

1,000 хил. лв.

Средна стойност на вземанията

1,342 лева

 

1,333 лева

Процентно разпределение според размера на вземането:

 

 

 

  • -    До 100 лв. 

6%

 

8%

  • -    От 100.01 лв. до 1,000 лв. 

54%

 

52%

  • -    Над 1000.01 лв. 

40%

 

40%

Вземания в безлихвен период

16,51%

 

16,13%

Среден срок, в който вземанията се погасяват

4.3 месеца

 

4.6 месеца

 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

Вземанията, включени в пула са редовно обслужвани. Картодържателите по тези вземания са направили поне една погасителна вноска през последните два месеца.

Дисконтираната настояща стойност на динамичната съвкупност от вземания е оценена към 31.12.2023 г. на 1,126 хил. лв. (към 31.12.2022 г. – 1,126 хил. лв.). Оценката е направена от „Импакт оценители“ ООД, с екип за оценката: Радост Рагева, регистрационен номер 500100107 при КНОБ и Георги Колев, регистрационен номер 300100107 при КНОБ. В допълнение към стойността на динамичната съвкупност от вземания, заключенията на оценителския екип са:

  1. 7.Регистриран капитал 

Регистрираният капитал е представен по неговата номинална стойност, съгласно решението за регистрация. Внесеният напълно регистриран капитал, в размер на 650 хил. лв., е разпределен в 650,000 броя обикновени поименни безналични акции с право на глас, всяка една с номинална стойност от по 1 лев.

Разпределението на регистрирания капитал към 31 декември между акционерите в Дружеството е:

 

31.12.2023

BGN’000

 

31.12.2022

BGN’000

Петрол Холдинг АД – в несъстоятелност

76.92%

 

76.92%

Юрий Асенов Станчев

9.11%

 

9.11%

Други акционери

 13.97%

 

 13.97%

Общо

100%

 

100%

  1. 8.Премиен резерв 

Премийният резерв е формиран от разликата между номиналната стойност на емитираните акции и сумата, получена от продажбата на предложените на борсата права за записване на акции на Дружеството при увеличението на капитала през 2006 г.

  1. 9.Основна нетна печалба на акция 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

Нетна печалба на акции с намалена стойност не се изчислява, тъй като няма издадени потенциални акции с намалена стойност. Основната нетна печалба на акция се изчислява, като се раздели печалбата, принадлежаща на притежателите на обикновени акции, на среднопретегления брой на обикновените акции в обращение.

 

31.12.2023

 

31.12.2022

Средно претеглен брой акции

650,000

 

650,000

Нетна печалба, подлежаща на разпределяне (BGN’000)

17

 

13

 Основна нетна печалба на акция (BGN)

0,03

 

0,02

Нетната печалба на акция с намалена стойност е равна на основната нетна печалба на акция, тъй като Дружеството не разполага с инструменти, които биха могли да се конвертират в акции.

  1. 10. Задължения за дивиденти 

 

31.12.2023

BGN’000

 

31.12.2022

BGN’000

Неизплатени дивиденти от предходни години към „Петрол Холдинг“ АД /н/ (прил. 14)

28

 

18

Начислено законово задължение - 90% от реализираната за текущата година печалба

16

 

12

Общо

44

 

30

 

Начисленото законово задължение в размер на 90% от реализираната през съответната година печалба е изчислено за 2023 г. при 0,024104 лева на акция, за 2022 г. - 0,01798 лева на акция.

С решение на Общото събрание на акционерите от месец юни 2023 г. е одобрен дивидент в размер на 12 хил. лв. (0,019 лева на акция).

  1. 11. Търговски и други задължения  

 

31.12.2023

BGN’000

 

31.12.2022

BGN’000

Задължения към персонала

6

 

 

Задължения към осигурителни организации

1

 

 

Други задължения

1

 

 

Общо

8

 

-

  1. 12.Финансови инструменти и управление на рисковете  

Преносните стойности на активите и пасивите към 31 декември 2023 и 2022 година по категориите, определени в съответствие с МСФО 9 Финансови инструменти, са представени в следните таблици:

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

Финансови активи по амортизирана стойност

31.12.2023

BGN’000

 

31.12.2022

BGN’000

Парични средства

142

 

120

Инвестиции във финансови активи (прил. 6)

1,012

 

1,011

Общо

1,154

 

1,131

 

Финансови пасиви по амортизирана стойност

31.12.2023

BGN’000

 

31.12.2022

BGN’000

Задължения за дивиденти

44

 

30

Общо

44

 

30

Трансинвестмънт АДСИЦ е публично дружество, създадено съгласно разпоредбите на Закона за дружествата със специална инвестиционна цел и за дружествата за секюритизация (ЗДСИЦДС), който налага редица ограничения в дейността на Дружеството. Законовото регламентиране дейността на Дружеството ограничава кръга на използваните от него финансови инструменти. В тази връзка, основните рискове, на които Дружеството е изложено са: кредитен риск, ликвиден риск и лихвен риск. В настоящото приложение е представена информация за целите, политиките и процесите по управлението на тези рискове, както и за управлението на капитала.

За ограничаване на кредитния риск, Съветът на директорите на Дружеството е разработил вътрешни правила и процедури за избор на обслужващи дружества, както и за оценка и вземане на решения при инвестиции във вземания.

Кредитен риск

Кредитният риск е рискът едната страна по финансовия инструмент да не успее да изпълни задължението си и по този начин да причини загуба на другата. Финансовите активи, които потенциално излагат Дружеството на кредитен риск, са придобитите динамични пулове от вземания, възникнали въз основа на договори за кредит и картови разплащания с кредитни карти.

Експозиция към кредитен риск

Преносната стойност на финансовите активи представлява максималната кредитна експозиция. Максималната експозиция към кредитен риск към датата на отчета е както следва:

 

31.12.2023

BGN’000

 

31.12.2022

BGN’000

Парични средства

142

 

120

Инвестиции във финансови активи (прил. 6)

1,012

 

1,011

Общо

1,154

 

1,131

Инвестиции във финансови активи

Съществува вероятност придобитите от Дружеството вземания да не бъдат напълно или частично погасени. Вземанията, придобити от Дружеството са обособени по определени критерии, на които

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

трябва да отговаря всяко индивидуално вземане и съвкупността като цяло. Дружеството е придобило и ще придобива само потребителски вземания, които се характеризират с относително малък индивидуален размер. Това води до диверсификация и минимизиране на кредитния риск. Независимо от това че вземанията са необезпечени, относително малките им индивидуални размери подобряват кредитния рисков профил на целия портфейл. Периодичните месечни оценки, извършвани от независим оценител, допълнително позволяват да се предприемат адекватни навременни действия с цел минимизиране на кредитния риск и актуализиране на критериите на подбор при структуриране на съвкупности от вземания. В тази връзка, използването на външни независими компании за първоначална и последваща оценка на съвкупностите от вземания значително повишава сигурността за кредиторите на Дружеството.

Пари и парични еквиваленти

Кредитният риск на паричните средства по банкови сметки и деривативните финансови инструменти е минимален, тъй като Дружеството работи само с банки с висок кредитен рейтинг.

Ликвиден риск

Ликвидният риск е рискът Дружеството да не може да изпълни финансовите си задължения, тогава, когато те станат изискуеми. Управлението на ликвидния риск се извършва от Съвета на директорите и включва поддържането на оптимална наличност от парични средства.

В следващата таблица са представени договорените падежи на финансовите пасиви на база на най-ранната дата, на която Дружеството може да бъде задължено да ги изплати. В таблицата са посочени недисконтираните парични потоци, включващи главници и лихви:

31 декември 2023 г.

До 1 година

От 1 до 2 години

От 2 до 5 години

Над 5 години

Общо

BGN’000

BGN’000

BGN’000

BGN’000

BGN’000

Задължения за дивиденти

44

 

 

 

44

Общо

44

-

-

-

44

31 декември 2022 г.

До 1 година

От 1 до 2 години

От 2 до 5 години

Над 5 години

Общо

BGN’000

BGN’000

BGN’000

BGN’000

BGN’000

Задължения за дивиденти

30

 

 

 

30

Общо

30

-

-

-

30

Управление на капитала

Дружеството управлява капитала си така, че да осигури функционирането си като действащо предприятие, като едновременно с това се стреми да максимизира възвръщаемостта за акционерите, чрез оптимизация на съотношението между дълг и капитал (възвръщаемостта на инвестирания

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

капитал). Целта на Ръководството е да поддържа доверието на инвеститорите, кредиторите и пазара и да гарантира бъдещото развитие на Дружеството.

В съответствие с разпоредбите на чл. 252 от Търговския закон, Дружеството следва да поддържа стойността на нетните си активи над стойността на регистрирания капитал. Дружеството изпълнява тези изисквания, тъй като нетните му активи към 31.12.2023 г. са 1,102 хил. лв. (към 31.12.2022 г. - 1,101 хил. лв.), а стойността на регистрирания капитал към двете дати е 650 хил. лв.

  1. 13.Финансови активи/пасиви, които не се оценяват по справедлива стойност 

Следващата таблица показва балансовите и справедливите стойности на финансовите активи и финансовите пасиви, включително нивата им в йерархията на справедливите стойности.

31 декември 2023

Балансова стойност (BGN’000)

Справедлива стойност (BGN’000)

 

Заеми и вземания

Други фин. пасиви

Общо

Ниво 1

Ниво 2

Ниво 3

Финансови активи, оценявани не по справедлива стойност

 

 

 

 

 

 

Парични средства

142

 

142

 

142

 

Инвестиции във финансови активи

1,012

 

1,012

 

 

 

1,126

 Общо

1,154

1,154

-

142

1,126

Финансови пасиви, оценявани не по справедлива стойност

 

 

 

 

 

 

Задължения за дивиденти

 

44

44

 

44

 

 Общо

44

44

 -

44

-

 

31 декември 2022

Балансова стойност (BGN’000)

Справедлива стойност (BGN’000)

 

Заеми и вземания

Други фин. пасиви

Общо

Ниво 1

Ниво 2

Ниво 3

Финансови активи, оценявани не по справедлива стойност

 

 

 

 

 

 

Парични средства

120

 

120

 

120

 

Инвестиции във финансови активи

1,011

 

1,011

 

 

1,126

 Общо

1,131

-

1,131

 

120

1,126

Финансови пасиви, оценявани не по справедлива стойност

 

 

 

 

 

 

Задължения за дивиденти

 

30

30

 

30

 

 Общо

-

30

30

-

30

-

При оценяване на справедливата стойност на инвестициите във финансови активи от Ниво 3, представляващи динамична съвкупност от вземания по кредитни карти Транскарт, дружеството – оценител използва метода на дисконтираните чисти парични потоци (метод на настоящата стойност). При оценяването е използвана аналитична информация за съвкупността, предоставена от Транскарт Файненшъл Сървисис АД, обобщена информация за всички вземания, отговарящи на критериите за включване в съвкупността и пазарна информация.

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

Ръководството на Дружеството счита, че стойността, по която финансовите активи и пасиви са представени в Отчета за финансовото състояние, е разумно приближение на тяхната справедлива стойност.

  1. 14. Свързани лица и сделките с тях 

Задълженията към контролиращото дружеството и мажоритарен собственик „Петрол Холдинг“ АД - в несъстоятелност са поради наложен запор от частен съдебен изпълнител.

 

31.12.2023

BGN’000

 

31.12.2022

BGN’000

Задължения към контролиращото дружество по законово задължение за дивидент

39

 

27

Общо

39

 

27

    1. 14.1.Ключов управленски персонал 

Общата сума на начислените възнаграждения на ключов ръководен персонал на Дружеството за 2023 година, включена в разходите за персонала, възлиза на 75 хил. лв. (2022 година: 75 хил. лв.).

  1. 15. Събития след края на отчетния период 

На свое заседание, проведено на 19 февруари 2024 г., Съветът на директорите на Дружеството е взел решение за сключване на Анекс № 16 към договор от 15 март 2011 г. за покупка на динамична съвкупност от вземания по револвиращи кредити, възникнали в резултат на използването на кредитни карти Транскарт, издадени от Транскарт Файненшъл Сървисис АД. С подписването на анекса, крайната дата на съществуване на пула от вземания се променя от 16 март 2024 г. на 16 март 2025 г. Номиналната стойност на динамичната съвкупност от вземания, включени в пула, е 1,000 хил. лева (прил. 6).

  1. 16. Съществена информация за счетоводната политика 

    1. 16.1.База за изготвяне на финансовия отчет 

Финансовият отчет на ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ е изготвен в съответствие с всички Международни стандарти за финансови отчети (МСФО), които се състоят от: стандарти за финансови отчети и от тълкувания на Комитета за разяснения на МСФО (КРМСФО), одобрени от Съвета по Международни счетоводни стандарти (СМСС), и Международните счетоводни стандарти и тълкуванията на Постоянния комитет за разясняване (ПКР), одобрени от Комитета по Международни счетоводни стандарти (КМСС), които ефективно са в сила на 1 януари 2023 г., и които са приети от Комисията на Европейския съюз. МСФО, приети от ЕС, е общоприетото наименование на рамката с общо предназначение-счетоводна база, еквивалентна на рамката, въведена с дефиницията съгласно § 1, т. 8 от Допълнителните разпоредби на Закона за счетоводството под наименованието „Международни счетоводни стандарти” (МСС).

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

За текущата финансова година дружеството е приело всички нови и/или ревизирани стандарти и тълкувания, издадени от Съвета по Международни счетоводни стандарти (СМСС) и респ. от Комитета за разяснения на МСФО, които са били уместни за неговата дейност.

Годишният финансов отчет е изготвен при спазване на принципа на историческата цена, модифициран в определени случаи с преоценката на някои активи и пасиви до тяхната справедлива стойност към края на отчетния период, доколкото това се изисква от съответните счетоводни стандарти и тази стойност може да бъде достоверно установена. Подобни отклонения от принципа на историческата цена са оповестени в отчета, където е приложимо.

Нови и изменени стандарти и разяснения, в сила от 01.01.2023

Дружеството е приложило за първи път някои стандарти и изменения, които влизат в сила за годишни периоди, започващи на или след 1 януари 2023 г. Дружеството не е приложило по-рано който и да било стандарт, разяснение или изменение, което е публикувано, но все още не е влязло в сила.

МСФО 17 – Застрахователни договори

МСФО 17 Застрахователни договори е обширен нов счетоводен стандарт за застрахователни договори, обхващащ признаването и оценяването, представянето и оповестяването. МСФО 17 заменя МСФО 4 Застрахователни договори. МСФО 17 се прилага за всички видове застрахователни договори, без оглед на типа предприятия, които ги сключват, както и по отношение на определени гаранции и финансови инструменти с характеристики на дискреционно участие. Приложими са малко изключения от обхвата на стандарта. Целта на МСФО 17 е да предостави изчерпателен счетоводен модел за застрахователните договори, който е по-полезен и последователен за застрахователите, обхващащ всички съществени аспекти на счетоводното отчитане. МСФО 17 се базира на общ модел, допълнен:  

Новият стандарт не е оказал влияние върху финансовия отчет на Дружеството.

Дефиниция за счетоводни приблизителни оценки МСС 8

Измененията в МСС 8 разясняват разликата между промени в счетоводните приблизителни оценки, промени в счетоводните политики и корекцията на грешки. Те също така разясняват по какъв начин предприятията използват техниките за оценяване и входните данни за разработването на счетоводни приблизителни оценки.

Финансовите отчети на дружеството не са повлияни от тези промени.

Оповестяване на счетоводни политики – Изменения в МСС 1 и Практическа насока 2 за прилагане на МСФО

Измененията в МСС 1 и Практическа насока 2 за прилагане на МСФО - Извършване на преценки относно нивото на същественост, предоставят насоки и примери в помощ на предприятията при

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

прилагането на преценки за нивото на същественост при оповестяването на счетоводни политики. Измененията целят да подпомогнат предприятията при предоставянето на оповестявания за счетоводни политики, които са по-полезни и добавяне на насоки относно това как предприятията да прилагат концепцията за съществеността, когато вземат решения за оповестяванията на счетоводните политики.

Измененията са оказали влияние върху оповестяванията за счетоводните политики на Дружеството, но не и върху оценката, признаването или представянето на която и да било позиция във финансовия отчет на Дружеството.

Отсрочен данък, свързан с активи и пасиви, възникващи в резултат на една сделка – Изменения в МСС 12

Измененията в МСС 12 Данъци върху дохода стесняват обхвата на изключението за първоначално признаване, така че те вече не са приложими за сделки, които пораждат равни облагаеми и признаващи се за данъчни цели временни разлики, като например лизинги и задължения за извеждане от експлоатация.

Финансовите отчети на дружеството не са повлияни от тези промени.

Международна данъчна реформа – правила за модела на втория стълб – Изменения в МСС 12

Измененията в МСС 12 бяха направени в отговор на правилата на втория стълб за намаляване на данъчната основа и прехвърляне на печалби на ОИСР и включват:

Задължителното временно изключение е приложимо незабавно – изисква се оповестяване при използването му. Оставащите изисквания за оповестяване са приложими за годишни отчетни периоди, започващи на или след 1 януари 2023 г.

Измененията не са приложими за Дружеството.

 

 

 

 

 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

Нови и изменени стандарти и разяснения, в сила за годишни периоди, започващи след 01.01.2024

Изменения в МСФО 16: Пасив по лизинг при сделка за продажба с обратен лизинг

През септември 2022 г. СМСС публикува изменения в МСФО 16, за да посочи конкретните изисквания, които продавачът–лизингополучател следва да използва при оценяването на пасив по лизинг, възникващ при сделка за продажба с обратен лизинг, за да се гарантира, че той не признава каквато и да било сума на печалба или загуба, която е свързана с правото на ползване, което той запазва.

Измененията влизат в сила за годишни периоди, започващи на или след 1 януари 2024 г. и трябва да бъдат прилагани ретроспективно за сделки за продажба с обратен лизинг, сключени след датата на първоначалното приложение на МСФО 16. По-ранното приложение е позволено и този факт трябва да бъде оповестен.

Не се очаква тези изменения да окажат влияние върху финансовия отчет на Дружеството.

Изменения в МСС 1: Класификация на пасивите като текущи или нетекущи

През януари 2020 г. и октомври 2022 г. СМСС публикува изменения в параграфи 69 до 76 на МСС 1, чрез които се упоменават конкретно изискванията за класифициране на пасивите като текущи или нетекущи. Измененията поясняват:

В допълнение е добавено изискване за оповестяване, когато даден пасив, възникващ в резултат на договор за заем, е класифициран като нетекущ и правото на предприятието да отсрочи уреждането зависи от спазването на бъдещи клаузи в рамките на дванадесет месеца.

Измененията влизат в сила за годишни периоди, започващи на или след 1 януари 2024 г. и трябва да бъдат прилагани ретроспективно. Не се очаква тези изменения да окажат влияние върху финансовия отчет на Дружеството.

Договорености за финансиране от доставчици – Изменения в МСС 7 и МСФО 7  

През май 2023 г. СМСС публикува изменения в МСС 7 - Отчет за паричните потоци и МСФО 7 - Финансови инструменти: оповестявания, за да изясни характеристиките на договореностите за финансиране от доставчици и за въвеждане на изисквания за допълнително оповестяване на тези договорености. Изискванията за оповестяване в измененията са предвидени да помогнат на потребителите на финансовите отчети да разберат ефектите от договореностите за финансиране от доставчиците в пасивите, паричните потоци и експозицията на ликвиден риск на предприятието.

Измененията ще влязат в сила за годишни периоди, започващи на или след 1 януари 2024 г. Ранното приложение е позволено, но трябва да бъде оповестено.

Не се очаква измененията да окажат съществено влияние върху финансовия отчет на Дружеството.

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

    1. 16.2.Функционална валута 

Функционална и отчетна валута на представяне на финансовия отчет на дружеството е българският лев. Българският лев е фиксиран към еврото по Закона за БНБ в съотношение BGN 1.95583 : EUR 1.

Настоящите финансови отчети са изготвени в хиляди левове, освен ако на съответното място не е указано друго. Доходът на акция се представя в левове.

    1. 16.3.Счетоводни предположения и приблизителни счетоводни оценки 

Изготвянето на финансов отчет изисква ръководството да направи счетоводни преценки, приблизителни оценки и предположения, които се отнасят до докладваните активи и пасиви, оповестените условни активи и пасиви, както и до признатите разходи и приходи за периода, включително да разглежда въпросите, свързани с климата. Тази оценка включва широка гама възможни въздействия върху Дружеството, дължащи се както на физически рискове, така и на рискове на прехода. Въпреки че рисковете, свързани с климата, може понастоящем да не оказват съществено влияние върху оценката, Дружеството следи отблизо релевантните промени и развития, като например, новото законодателство, свързано с климата. Ръководството не е идентифицирало позиции и съображения, които непосредствено могат да бъдат повлияни от въпросите, свързани с климата.

Приблизителните оценки, начисления и предположения са основани на информацията, която е налична към края на отчетния период, поради което бъдещите фактически резултати биха могли да бъдат различни от направените предположения. Значителни преценки и предположения са направени в следните области:

Приблизителните оценки и предположения периодично се преглеждат и актуализират. Те се основават на исторически опит и други фактори, включително очаквания за бъдещи събития, които биха могли да имат финансово отражение за предприятието и които се възприемат като основателни при конкретните обстоятелства.

    1. 16.4.Приходи от и разходи за лихви 

Приходите от и разходите за лихви се начисляват в отчета за печалбите или загубите и другия всеобхватен доход за всички финансови инструменти, оценявани по амортизирана стойност, чрез използване метода на ефективния лихвен процент. Методът на ефективния лихвен процент е метод за изчисление на амортизираната стойност на един финансов актив или пасив и за разпределение на прихода от или разхода за лихви през съответния период.

Ефективният лихвен процент е този, при който се дисконтират очакваните бъдещи парични плащания или постъпления по време на живота на финансовия инструмент, или при определени случаи за по-кратък период, към нетната балансова стойност на финансовия актив или пасив. При изчислението на

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

ефективния лихвен процент Дружеството преценява паричните потоци, като взема предвид всички договорни условия на финансовия инструмент, но без да включва потенциални бъдещи кредитни загуби от обезценка.

Изчислението включва такси, транзакционни разходи, премии или отстъпки, платени или получени между страните на договора, които са неразделна част от ефективния лихвен процент.

След като за един финансов актив или група финансови активи се признае загуба от обезценка, приходите от лихви се признават чрез използването на метода на ефективния лихвен процент върху брутната отчетна стойност на финансовите инструменти, класифицирани като редовни експозиции и експозиции с нарушено обслужване и върху нетната отчетна стойност за експозиции, класифицирани като необслужвани.

    1. 16.5.Данъчно облагане 

Дружеството е учредено съгласно изискванията на ЗДСИЦДС. Като такова дружество то е освободено от облагане с данък върху печалбата (корпоративен подоходен данък), съгласно разпоредбите на Закона за корпоративно подоходно облагане.

    1. 16.6.Финансови инструменти 

Финансов инструмент е всеки договор, който поражда едновременно както финансов актив в едно предприятие, така и финансов пасив или инструмент на собствения капитал в друго предприятие.

Финансовите активи и пасиви се признават в отчета за финансовото състояние, когато Дружеството стане страна по договорните условия на инструмента. Финансовите активи се отписват от баланса, след като договорните права за получаването на парични потоци са изтекли или активите са прехвърлени и трансферът им отговаря на изискванията за отписване, съгласно изискванията на МСФО 9 Финансови инструменти. Финансовите пасиви се изваждат от отчета за финансовото състояние, когато са погасени – т.е. задължението, определено в договора е изпълнено, анулирано или срокът му е изтекъл.

При първоначалното признаване Дружеството оценява даден финансов актив или финансов пасив по неговата справедлива стойност, плюс или минус, в случай на финансов актив или финансов пасив, неоценяван по справедлива стойност през печалбата или загубата, разходите по сделката, които са пряко свързани с придобиването или издаването на финансовия актив или финансовия пасив.

За целите на последващото оценяване, в съответствие с изискванията на МСФО 9 Финансови инструменти, Дружеството класифицира финансовите активи и пасиви в следните категории: финансови активи, оценяване по амортизирана стойност и финансови пасиви по амортизирана стойност. Класифицирането на финансовите активи в съответната категория се извършва на базата на бизнес модела за управление на финансовите активи на Дружеството и характеристиките на договорните парични потоци на финансовия актив. Дружеството не прилага тази класификация на активите и пасивите за целите на представянето им в отчета за финансовото състояние.

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

      1. 16.6.1.Финансови активи, оценявани по амортизирана стойност 

Финансови активи, оценявани по амортизирана стойност са финансови активи, които се управляват в бизнес модел, чиято цел е активите да бъдат държани, за да се съберат договорите паричните потоци от тях и съгласно договорните условия на финансовите активи на конкретни дати възникват парични потоци, които са единствено плащания по главница и лихва върху непогасената сума на главницата. В отчета за финансовото състояние на Дружеството активите от тази категория са представени като инвестиции във финансови активи и парични средства.

Инвестиции във финансови активи

Инвестициите във финансови активи са придобити вземания и/или съвкупности от вземания, възникнали въз основа на договори за потребителско кредитиране или договори за картово разплащане на територията на страната. Те са непроизводни финансови активи с определими плащания и не се търгуват на активен пазар. Тези вземания са представени по цена на придобиване, която представлява справедливата стойност на всички разходи по сделката към момента на придобиване, намалена с евентуална загуба от обезценка, ведно с начислените лихви по вземанията. На базата на анализ към края на всеки отчетен период се извършва преглед за индикации за загуба от обезценка.

Парични средства

Паричните средства за целите на съставянето на отчета за паричните потоци включват паричните средства в брой, по текущи банкови сметки и краткосрочни банкови депозити.

      1. 16.6.2.Обезценка на финансови активи  

Към края на отчетния период Ръководството на Дружеството прави преценка дали съществуват обективни индикации за обезценка на всички финансови активи, които се оценяват по амортизирана стойност, както и за активи по търговски договори.

Към всяка отчетна дата Дружеството оценява коректива за загуби за финансов инструмент в размер, равен на очакваните кредитни загуби за целия срок на инструмента, ако кредитният риск на този финансов инструмент се е увеличил значително след първоначалното признаване. Целта на изискванията за обезценка е да бъдат признати очакваните кредитни загуби за целия срок на всички финансови инструменти, чийто кредитен риск се е увеличил значително след първоначалното признаване, независимо дали са оценени индивидуално или колективно, като се взема предвид цялата разумна и аргументирана информация, включително и за бъдещи периоди.

Ако към отчетната дата кредитният риск на финансов инструмент не се е увеличил значително след първоначалното признаване, Дружеството оценява коректив за загуби за този финансов инструмент в размер, равен на очакваните кредитни загуби за 12 месеца.

Дружеството оценява очакваните кредитни загуби по финансов инструмент така, че да бъде взета предвид сумата, определена безпристрастно и претеглена на базата на вероятността чрез оценяване

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

на обхвата на възможните резултати, стойността на парите във времето и разумната и аргументирана информация, достъпна без извършване на излишни разходи или усилия към отчетната дата, за минали събития, текущи условия и прогнозираните бъдещи икономически условия. Кредитната загуба по финансов актив е разликата между всички дължими по договор парични потоци и договорните парични потоци, които Дружеството очаква да получи, дисконтирани с първоначалния ефективен лихвен процент по инструмента. Очакваната кредитна загуба (ОКЗ) се определя от среднопретеглените кредитни загуби при използване на риска от настъпване на събитие на неизпълнение като фактор при определяне на стойността.

Дружеството признава в печалбата или загубата размера на очакваните кредитни загуби (или обратно възстановяване), необходим с оглед корективът за загуби да бъде приравнен към отчетната дата на сумата, която трябва да бъде призната в съответствие с изискванията на МСФО 9 Финансови инструменти.

      1. 16.6.3.Финансови пасиви по амортизирана стойност 

След първоначалното им признаване Дружеството оценява всички финансови пасиви по амортизирана стойност. В отчета за финансовото състояние на Дружеството тези пасиви са представени като търговски и други задължения.

Търговски и други задължения

Търговските и други задължения възникват в резултат на получени услуги и се оценяват по номиналната им стойност.

      1. 16.6.4.Дивиденти 

Съгласно ЗДСИЦДС, Дружеството е задължено да разпределя в полза на акционерите не по–малко от 90% от печалбата, определена по съответния ред. Дивидентите се изплащат в срок до 12 месеца от края на съответната финансова година. На основание изискванията на ЗДСИЦДС, ръководството на Дружеството е приело политика за начисляване на законово определения дивидент в края на всяка финансова година в намаление на нетната печалба за съответната година и респективно признаване на този дивидент като текущо задължение към края на отчетния период. Окончателното решение за размера на дължимия дивидент се взема от Общото събрание на акционерите на Дружеството.

    1. 16.7.Определяне на справедливи стойности

Някои от счетоводните политики и оповестявания на Дружеството изискват определяне на справедливи стойности за финансови и за нефинансови активи и пасиви. Справедливите стойности са определени за целите на отчитането и оповестяването на базата на методите, посочени по-долу. Където е приложимо, е оповестена допълнителна информация за допусканията, направени при определянето на справедливите стойности на специфичния актив или пасив.

      1. 16.7.1.Инвестиции във финансови активи 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

За определяне справедливата стойност на инвестициите във финансови активи, Дружеството ползва услугите на сертифициран независим оценител, с призната професионална квалификация и опит. Използваната техника за оценка включва метода на дисконтираните чисти парични потоци (метод на настоящата стойност). При извършване на оценката се използва пазарна информация и аналитична информация за активите, предоставена от обслужващото финансови активи дружество. Справедливата цена се определя само за целите на оповестяването.

      1. 16.7.2.Политика за опредeляне на справедливата стойност  

Справедлива стойност е цената, която би била получена при продажбата на актив или платена при прехвърлянето на пасив в обичайна сделка между пазарни участници към датата на оценяване на основния пазар за дружеството или при липсата на такъв, на най-изгодния пазар, до който Дружеството има достъп към тази дата. Справедливата стойност на пасив отразява риска от неизпълнение на задължението.

Дружеството определя справедливите стойности като използва следната йерархия, която категоризира в три нива входящите данни, използвани при техниките за оценяване на справедливата стойност:

Справедливата стойност на финансовите активи и финансовите пасиви, които се търгуват на активни пазари са базирани на котирани пазарни цени на борсови или дилърски пазари. За всички останали финансови инструменти Дружеството определя справедливите стойности, като използва други техники за оценяване.

Другите техники за оценяване включват модели на базата на настоящата стойност и дисконтираните парични потоци, сравнение с подобни инструменти, за които съществуват наблюдаеми пазарни цени, модели за оценяване на опции и други модели. Предположения и входящи данни, използвани в техниките за оценяване, включват безрискови и референтни лихвени проценти, кредит спредове и други премии, използвани при определянето на дисконтовите проценти, цени на дългови и капиталови

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

ценни книжа, валутни курсове и цени на индекси на капиталови инструменти и очаквани колебания и корелация на цените. Целта на техниките за оценяване е да се определи справедлива стойност, която отразява цената, която би била получена при продажба на актив или платена при прехвърляне на пасив при обичайна сделка между пазарните участници към датата на оценяване.

Когато е възможно, Дружеството оценява справедливата стойност на един инструмент, използвайки борсовите цени на активния пазар за този инструмент. Пазарът се счита за активен, ако сделките за този актив или пасив се извършват с достатъчна честота и обем, така че се осигуряват непрекъсната ценова информация.

Ако няма борсова цена на активен пазар, Дружеството използва техники за оценяване, като максимално използва подходящи наблюдаеми входящи данни и свежда до минимум използването на ненаблюдаемите. Избраната техника на оценяване обхваща всички фактори, които пазарните участници биха взели в предвид при ценообразуването на сделката.

Ако активът или пасивът, който се измерва по справедлива стойност, има цена „купува” и цена „продава”, тогава Дружеството измерва активите и дългите позиции по цена „продава”, а пасивите и къси позиции по цена „купува”.

 

 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

ДЕКЛАРАЦИЯ

по чл. 100н, ал.4, т.4 от Закона за публично предлагане на ценни книжа

Долуподписаните:

  1. 1.Юрий Асенов Станчев, в качеството си на Председател на съвета на директорите и Изпълнителен директор на Трансинвестмънт АДСИЦ; 

  2. 2. Атанас Иванов Бойчев в качеството си независим член и Заместник председател на съвета на директорите на Трансинвестмънт АДСИЦ; 

  3. 3.Димитър Петков Димитров, в качеството си на независим член на съвета на директорите на Трансинвестмънт АДСИЦ; 

 

Декларираме, че доколкото ни е известно:

  1. 1.Годишният  финансов отчет, съставен към 31 декември 2023 година съгласно приложимите счетоводни стандарти, отразява вярно и честно информацията за активите и пасивите, финансовото състояние и печалбата на Трансинвестмънт АДСИЦ; 

  2. 2.Докладът за дейността съдържа достоверен преглед на развитието и резултатите от дейността на Дружеството, както и неговото състояние, заедно с описание на основните рискове и несигурности, пред които е изправено. 

 

Членове на Съвета на Директорите:

 

 

Дата: 05.03.2024 г.

София

 

 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

ДЕКЛАРАЦИЯ

 

по чл. 100н, ал.4, т.4 от Закона за публично предлагане на ценни книжа

 

 

Долуподписаният Румен Тодоров Веселинов, в качеството си на управител на Ата Консулт ООД-  дружество по смисъла на чл.27, ал.3 от ЗДСИЦДС, водещо счетоводната отчетност и съставител на финансовите отчети на Трансинвестмънт АДСИЦ,

 

Декларирам, че доколкото ми е известно:

 

 

  1. 1.Комплектът  финансови отчети, съставен към 31 декември 2023 година съгласно приложимите счетоводни стандарти, отразява вярно и честно информацията за активите и пасивите, финансовото състояние и печалбата на Трансинвестмънт АДСИЦ; 

 

 

 

Дата: 05.03.2024 г.

 

 

 

 

 

ДО АКЦИОНЕРИТЕ НА

“ТРАНСИНВЕСТМЪНТ” АДСИЦ

ДЕКЛАРАЦИЯ

По член 100н, ал. 4, т. 3 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа

 

Долуподписаната Милена Добрева Рангелова, в качеството ми на:

  1. 1.Управител на одиторско дружество „ЕКЗИСТРА“ ООД, с ЕИК: 201349996, вписано в публичния регистър при Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори (КПНРО) по чл. 20 от Закона за независимия финансов одит (ЗНФО) под номер 143, със седалище, адрес на управление и адрес за кореспонденция: гр. София 1680, ул. „Солун“ № 51, етаж 5, ателие 2, както и на 

  2. 2.Регистриран одитор (с регистрационен номер 681 в публичния регистър при КПНРО по чл. 20 от ЗНФО), отговорен за одита от името на одиторско дружество „ЕКЗИСТРА“ ООД (с регистрационен номер 143 в публичния регистър при КПНРО по чл. 20 от ЗНФО), 

ДЕКЛАРИРАМ, ЧЕ:

„ЕКЗИСТРА“ ООД беше ангажирано да извърши задължителен финансов одит на финансовия отчет на ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ за 2023 г., съставен съгласно Международните стандарти за финансово отчитане, приети от Европейския съюз, общоприето наименование на счетоводната база, дефинирана в т. 8 на Допълнителните разпоредби на Закона за счетоводството под наименование „Международни счетоводни стандарти”.

В резултат на нашия одит ние издадохме одиторски доклад от 5 март 2024 г.

С настоящото УДОСТОВЕРЯВАМЕ, ЧЕ както е докладвано в издадения от нас Доклад на независимия одитор относно годишния финансов отчет на ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ за 2023 г., издаден на 5 март 2024 г.:

  1. 1.Член 100н, ал. 4, т. 3, буква „а“, Одиторско мнение  

По наше мнение, приложеният финансов отчет представя достоверно, във всички съществени аспекти, финансовото състояние на Дружеството към 31 декември 2023 г. и неговите финансови резултати и паричните му потоци за годината, завършила на тази дата, в съответствие с Международните стандарти за финансово отчитане (МСФО), приети от Европейския съюз (ЕС), (страница 1 от Доклада на независимия одитор).

  1. 2.Член 100н, ал. 4, т. 3, буква „б“, Информация, отнасяща се до сделките на „ТРАНСИНВЕСТМЪНТ“ АДСИЦ със свързани лица  

Информация относно сделките със свързани лица е надлежно оповестена в Приложение 14 от финансовия отчет. На база на извършените от нас одиторски процедури върху сделките със свързани лица като част от нашия одит на финансовия отчет като цяло, не са ни станали известни факти, обстоятелства или друга информация, на база на които да направим заключение, че сделките със свързани лица не са оповестени в приложения финансов отчет за годината, завършила на 31 декември 2023 г., във всички съществени аспекти, в съответствие с изискванията на МСС 24 Оповестяване на свързани лица. Резултатите от нашите одиторски процедури върху сделките със свързани лица са разгледани от нас в контекста на формирането на нашето мнение относно финансовия отчет като цяло, а не с цел изразяване на отделно мнение върху сделките със свързани лица (страница 6 от Доклада на независимия одитор).

  1. 3.Член 100н, ал. 4, т. 3, буква „в“, Информация, отнасяща се до съществените сделки  

Нашите отговорности за одит на финансовия отчет като цяло, описани в раздела на нашия доклад Отговорности на одитора за одита на финансовия отчет, включват оценяване дали финансовият отчет представя съществените сделки и събития по начин, който постига достоверно представяне. На база на извършените от нас одиторски процедури върху съществените сделки, основополагащи за финансовия отчет за годината, завършила на 31 декември 2023 г. не са ни станали известни факти, обстоятелства или друга информация, на база на които да направим заключение, че са налице случаи на съществено недостоверно представяне и оповестяване в съответствие с приложимите изисквания на МСФО, приети от Европейския съюз. Резултатите от нашите одиторски процедури върху съществените за финансовия отчет сделки и събития на Дружеството са разгледани от нас в контекста на формирането на нашето мнение относно финансовия отчет като цяло, а не с цел изразяване на отделно мнение върху тези съществени сделки (страница 6 от Доклада на независимия одитор).

Удостоверяванията, направени с настоящата декларация, следва да се разглеждат единствено и само в контекста на издадения от нас Доклад на независимия одитор в резултат на извършения независим финансов одит на годишния финансов отчет на ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ за отчетния период, завършил на 31 декември 2023 г., с дата 5 март 2024 г.

Настоящата декларация е предназначена единствено за посочения по-горе адресат и е изготвена единствено и само в изпълнение на изискванията, които са поставени с чл. 100н, ал. 4, т. 3 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК) и не следва да се приема като заместваща нашите заключения, съдържащи се в издадения от нас Доклад на независимия одитор от 5 март 2024 г. по отношение на въпросите, обхванати от чл. 100н, ал.4 т. 3 от ЗППЦК.

 

София, 5 март 2024 г.

За одиторско дружество „Екзистра“ ООД, вписано под номер 143 в публичния регистър, с адрес в гр. София, ул. „Солун“ № 51, ателие 2:

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

Информация

за Трансинвестмънт АДСИЦ по Приложение 3 към чл. 10, т.2 от Наредба  № 2 от 09.11.2021 г. за първоначално и последващо разкриване на информация при публично предлагане на ценни книжа и допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар

ИНФОРМАЦИЯ ОТНОСНО ПУБЛИЧНОТО ДРУЖЕСТВО

 

  1. 1.Информация относно ценните книжа, които не са допуснати до търговия на регулиран пазар в Република България или друга държава членка. 

Трансинвестмънт АДСИЦ няма издадени ценни книжа, които да не са допуснати  до търговия на регулиран пазар в Република България или друга държава членка

  1. 2.Информация относно прякото и непрякото притежаване на 5 на сто или повече от правата на глас в общото събрание на дружеството, включително данни за акционерите, размера на дяловото им участие и начина, по който се притежават акциите. 

 

        Петрол Холдинг АД /в несъстоятелност/ е акционер - учредител на Дружеството. Към 31.12.2023 година Петрол Холдинг АД /в несъстоятелност/ притежава 500 000 броя обикновени безналични акции с право на глас, представляващи 76.92% от капитала и от гласовете в общото събрание на акционерите на Трансинвестмънт АДСИЦ.

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

Юрий Асенов Станчев, който е  председател на съвета на директорите и изпълнителен директор на дружеството, притежава като частно лице 59 200 броя акции, представляващи 9.11 % от капитала. Тези акции са придобити чрез покупки на регулирания пазар, организиран от БФБ-София АД. Останалите членове на съвета на директорите не притежават акции от капитала на Дружеството. Дружеството не е предоставяло опции върху неговите акции в полза на членове на съвета на директорите. Няма постигнати договорености за участие на служители в капитала на Дружеството, включително чрез издаване на акции, опции или други ценни книжа на Трансинвестмънт АДСИЦ.

  1. 3.Данни за акционерите със специални контролни права и описание на тези права. 

Няма акционери в Дружеството със специални контролни права.

  1. 4.Споразумения между акционерите, които са известни на Дружеството и които могат да доведат до ограничения в прехвърлянето на акции или правото на глас. 

На Дружеството не са известни споразумения между акционерите, които могат да доведат до ограничения в прехвърлянето на акции или правото на глас.

  1. 5.Съществени договори на дружеството, които пораждат действие, изменят се или се прекратяват поради промяна в контрола на дружеството при осъществяване на задължително търгово предлагане, и последиците от тях, освен в случаите, когато разкриването на тази информация може да причини сериозни вреди на дружеството; изключението по предходното изречение не се прилага в случаите, когато дружеството е длъжно да разкрие информацията по силата на закона. 

Няма сключени договори от Дружеството, които пораждат действие, изменят се или се прекратяват поради промяна в контрола на Дружеството при осъществяване на задължително търгово предлагане.

 

 

 

Юрий Станчев

Изпълнителен директор

 

 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

Информация  към 31.12.2023 г. по чл. чл.31, ал2 от ЗДСИЦДС  и по чл.20, ал.1, т.2 от Наредба  № 2 от 09.11.2021 г. за първоначално и последващо разкриване на информация при публично предлагане на ценни книжа и допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар

 

1.Размер на вземанията – един динамичен пул от вземания с номинална стойност на главниците по вземанията в размер на 1,000  хил. лв., с балансова стойност към 31 декември 2023 година, отразена в годишния финансов отчет на Дружеството, възлизаща на 1,012 хил. лв., включваща 12 хил. лв.  вземания по лихви, принадлежащи на този пул;

2. Относителен дял на необслужваните вземания от общата стойност на инвестициите във вземания – няма необслужвани вземания ;

3. Вид и размер на обезпечението и срока на падежа на вземанията за вземания, надвишаващи 10 на сто от общия им размер – няма такива вземания ;

4. Среден размер на обезпеченията спрямо общия размер на вземанията – вземанията са необезпечени ;

5. Среднопретеглен срок на плащанията по лихви и главници на инвестициите във вземания - плащанията по главниците на вземанията започват след изтичане на срока, за който са структурирани динамичните пулове от вземания – една година, считано от датата на закупуване на вземанията. До 18-то число всеки месец, дружеството получава платените от кредитополучателите за периода до 15-число на месеца лихвени плащания по вземанията, включени в пуловете;

6. Класификация на вземанията по образец, определен от заместник-председателя – всички вземания са редовни ;

7. Информация за продажба или покупка на ново вземане на стойност, надвишаваща с 5 на сто стойността на притежаваните вземания, както и за такива сделки, извършени след датата на публикуване на годишния отчет– няма такава.

 

 

Юрий Станчев

Изпълнителен директор

 

 

 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ

 
 

ТРАНСИНВЕСТМЪНТ АДСИЦ